آفرینش در کسب و کار

اما نکته مهم در خصوص همین آرزوهاست. ذهنی که میتواند زندگی شما را به نقطه ای از تحول برساند که درک آن برای 99 درصد از مردم امکان پذیر نخواهد بود. شاید بگویید چرا 99 درصد ؟
آفرینش در کسب و کار

آفرینش در کسب و کار

آفرینش در کسب و کار 2560 1707 drrjblog

آفرینش در کسب و کار

آفرینش در کسب و کار : شما در حال انجام یک فعالیت تجاری هستید. فرض کنید این فعالیت از نوع خرد و ارتباط مستقیم با مشتریان است، بطور مثال شما فروشنده کفش هستید. آیا تا کنون از خودتان پرسیده اید که کفش چگونه بوجود آمد؟

بسیاری از افراد کسب و کارشان را بر اساس عادت انجام میدهند. فعالیت روزانه با یک هدف بزرگ : کسب در آمد.

آیا تا کنون به مقایسه فعالیت تجاری که انجام میدهید و آرزوهایتان پرداخته اید. آیا من با فروش کفش حتی در بهترین نقطه بازار و با فروش بسیار بالا میتوانم تبدیل به یک میلیاردر شوم؟ آیا میتوانم در آرامش و امنیت کامل زندگی و کار خود را داشته، اما بعد از چند سال یک هواپیمای شخصی داشته باشم؟

شاید هنگامی که به برخی افراد در مورد جت شخصی و یا کشتی اختصاصی صحبت میکنید آن را رویایی بیش نمیدانند و تنها آرزوی بزرگ آنها داشتن یک خانه استخر دار و یک ماشین مدل دار است.

اما نکته مهم در خصوص همین آرزوهاست. ذهنی که میتواند زندگی شما را به نقطه ای از تحول برساند که درک آن برای ۹۹ درصد از مردم امکان پذیر نخواهد بود. شاید بگویید چرا ۹۹ درصد ؟

پاسخ روشن است. آیا شما به عنوان فردی خلاق، آگاه و موفق که در حال مطالعه این مقاله هستید تا کنون به داشتن یک خانه رویایی در سیاره مریخ فکر کرده اید، یا نهایت ایده پردازی شما داشتن ویلای اختصاصی در سواحل یکی از کشورهای توریستی و تفریحی مثل ایتالیا بوده است.

بد نیست برای آگاهی بیشتر و برای مطالعه دقیق تر این مقاله متوجه باشید که در حال حاضر یک نفر نقشه خانه شما در یک شهرک لوکس روی کره مریخ را کشیده، بله من در مورد ایلان ماسک صحبت میکنم. کسی که در حال تدارک سفر به سیاره مریخ است.

آفرینش در کسب و کار

ایلان ماسک

به نظر شما چنین فردی دیوانه نیست؟ آیا او تا کنون در زندگی برای کسب درآمد از خانه اش خارج شده و یا تنها فکر او آرزوها و رویاهایش بوده. قدرت ذهن میتواند درآمد شما را تضمین نماید به شرط آنکه شما نیز به ذهنتان تضمین دهید که فقط به روهایتان فکر کنید.

هر کتابی که تا کنون درباره قدرت ذهن، موفقیت، روش های رسیدن به اهداف و یا رویاهای تحقق یافته خوانده اید فراموش کنید. من با شناختی که نسبت به انسان های پیرامون خود پیدا کرده ام، مطمئن هستم تنها یک درصد از مردم این مقاله را مطالعه میکنند.

اگر به دنبال کشف دلیل آن هستید بهتر است تا با من همراه باشید در اولین قانون تصمیم گیری که تنها در ذهن های بزرگ و انسان های بزرگ قابل کشف است.

تصمیم گیری بر اساس خواسته ها و ترکیب آن با صبر

جالبه بدونید که اگر خواندن این مقاله را دنبال میکنید باید آن را به یک مسابقه ماراتون تشبیه نمایید و خوشحال باشید، زیرا بسیاری از افراد که میتوان آمار آنها را حدود ۵۰ درصد دانست در همین چند خط ابتدایی از نفس افتاده و از دور رقابت کنار رفته اند.

قبل از ادامه با ۵۰ درصد باقی مانده بهتر است به بررسی آنهایی که ما را ترک کرده اند بپردازیم تا شاید شما در مراحل بعدی از خطاهای آنها درسی گرفته باشید.

نکته اول و بسیار مهم در مورد این افراد آنالیز و تفکرات پیش داورانه است. آنها هر متنی را که میبینند به گونه ای هوشمندانه متوجه میشوند که هدف نویسنده چیست و چرا این مطلب را نوشته است.

آنها پایان داستان را حدس میزنند و بسیار راحت با یک لبخند صحنه را ترک میکننده. در این مرحله باید گفت که آنها بسیار باهوش هستند و از ضریب هوشی بالایی برخوردارند. اما از شما یک سوال مهم دارم :

اگر شما هم میدانید که در پایان مسابقه دو ماروتون در المپیک چه اتفاقی خواهد افتاد، پس چرا در حال ادامه مسابقه هستید ؟

فکر میکنم تمام افرادی که تا کنون مدال طلای المپیک را گرفته اند کند ذهن بوده اند، به این دلیل که اگر پایان یک مسیر برای ما مشخص شده است، چرا ما آن را به پایان برسانیم؟ ما هم میتوانیم با یک لبخند و بسیار هوشمندانه مسابقه را ترک کنیم.

  • تصمیم گیری بر اساس خواسته ها

آنچه که مشخص مینماید من انسان بزرگ و قدرتمندی هستم ایجاد انتظارات ذهنی من از خودم است. یکی از آرزوهای بزرگ فوتبالیست ها کسب جایزه توپ طلا است. یعنی من توانسته ام در بین هزاران بازیکن فوتبال در کل دنیا تنها دریافت کننده این جایزه باشم.

اما چرا افرادی مانند کریستیانو رونالدو و یا نیونل مسی بارها و بارها و در طی چند سال تلاش میکنند تا این جایزه را نه برای یکبار بلکه بیش از ۵ بار کسب نمایند؟ چرا آنها میخواهند مرتبا بهترین بازکن سال در جهان فوتبال باشند.

تفکر عمیق در خصوص این اتفاق تفاوت شما را در دنیای مالی تجارت و کسب و کار با انسان های سطحی نگر و اصطلاحا تازه به دوران رسیده مشخص میکند.

ایجاد انتظارات بزرگ از خودمان باعث میشود تا ما در هر سطحی از زندگی بدنبال داشته های بیشتر باشیم. فرض کنید این داشته ها پول باشد. من رونالدو هستم و برای انتظارات مالی بیشتر ترجیح میدهم تا قرارداد سال آینده با باشگاهم را به مبلغ بیشتری بنویسم.

برای چنین خواسته ای دو راه وجود دارد، راه اول مزاکره و چانه زنی با مدیران باشگاه که این موضوع در سطح حرفه ای و جهانی منسوخ شده است و راه دوم آنکه برای رسیدن به این خواسته یک توپ طلای دیگر با تعداد گل بیشتر در پرونده ام ثبت نمایم.

کسب و کار

مسی ۶ بار و رونالدو ۵ بار برنده جایزه

نکته دیگر در خصوص تصمیم گیری ایجاد ارزش های ماندگار و ثبت یک الگوی بزرگ است. چنین الگویی را هرگز نمیتوان با پول مقایسه کرد، اما ارزش های من را ابتدا برای خودم و بعد برای سایرین به سطحی میرساند که تبدیل به اعتبار من میشود.

از بین میلیون ها بازیکن فوتبال تنها یکی میتواند توپ طلا برنده شود و از میان چندین هزار بازیکن تنها یک نفر میتواند دوبار این جایزه را بدست آورد. از میان کمتر از ۱۰۰ بازیکن تنها یکی میتواند سه بار برنده این جایزه شده و در نهایت از میان همان میلیون ها بازیکن که حتی برخی هنوز به دنیا نیامده اند تنها دو بازیکن میتوانند بیش از سه بار پیروز این بازی باشند.

چنین ارزشی و چنین رقابتی یعنی فعالیت تجاری در میان انبوهی از مشتریان در نوک قله و تنها با یک رقیب و این موضوع پیامدهای مالی و اعتباری به من میدهد که میتوان تعیین کننده مبلغ در بازار باشم.

پس اگر قرار است من بعنوان یک پزشک، یک مهندس، یک خرده فروش کاری را انجام دهم بهتر است برای رسیدن به قله های موفقیت تا انجا که ممکن است مرتبا سطح انتظاراتم را افزایش دهم تا هر سال شخصیت گذشته خودم را، خودم شکست بدهم نه دیگران.

  • صبر کلید طلایی موفقیت

در دنیای مدرن امروزی بسیاری از افراد را مشاهده میکنید که به دلیل ترس از حذف شدن مرتبا و بصورت کاملا پیوسته در جریان هستند، آنها آنقدر با سرعت حرکت میکنند که دیگر نمیتوانند متوجه مقصد حرکتی خود شوند.

این ترس به علت سرعت حرکتی در انسان ها است و نه سرعت رشد. جالب است بدانید که شما از سرعت حرکت یک مشت بیشتر میترسید تا ضربه نهایی که ممکن است به شما وارد شود.

علت این موضوع در درون ذهن ما نهفته است. شاید شما فکر کنید غول تکنولوژی یعنی اپل بسرعت در حال حرکت است، اما دقیقا نکته مهم در خصوص برند اپل سرعت رشد به جای سرعت حرکت است.

شاید برای کسی که هیچ فعالیتی انجام نمیدهد هر دو مورد سریع باشد. اما اشتباه نکنید اگر این غول تکنولوژی را با برندی مثل سامسونگ و یا هوآوی مقایسه نمایید خواهید دید که آن ها درگیر سرعت حرکتی هستند. سامسونگ سالانه ۱۰۰ ها مدل گوشی تولید میکند.

آفرینش در کسب و کار

آفرینش در کسب و کار

اپل به جای ترس از این موضوع بیشتر به سرعت رشد فکر میکند. آنها سالانه ۵ یا ۶ محصول موبایلی روانه بازار میکنند که سودآوری بیشتر از سامسونگ دارد. سامسونگ به دلیل سرعت حرکتی مجبور است تا هزینه های سنگینی به خصوص در بخش تبلیغات و توسعه بازار بپردازد.

اما اپل با یک رونمایی شگفت انگیز و با نمایش برترین تکنولوژی های کاربردی در مقایسه با تکنولوژی های موجود محصولات شگفت انگیز خود را بفروش میرساند. دلیل چنین اتفاقی نوع بینش آنها در خصوص ترس است.

ترس از رشد به شما توانایی صبوری و ارائه تصمیمات آگاهانه را میدهد، در کسب و کار نیاز است تا در چارت مدیریتی چنین ترسی وجود داشته باشد. ما برای رشد نیازمند آگاهی و تحلیل هستیم، برای رشد بایستی تا نگاهی صبورانه به جامعه و انسان هایی داشته باشیم که با سرعت بسیار بالا در حال حرکت هستند تا بدانیم آنها دقیقا به چه چیزی نیاز دارند.

در مقابل ترس از حرکت موجب میشود تا ما دست از آگاهی برداشته و صرف نظر از کاربری و نیازها تنها به تولید فکر کنیم. شما آنقدر در مسیر ترس از حرکت مشت به صورتتان سریع حرکت میکنید که اگر مشت به شما برخورد نکند، خودتان به دیوار برخود میکنید.

در حالت دیگر به دلیل صبر و پایداری توانمند شده و مسیر حرکت را بررسی و با یک چرخش ریز از ضربه جلوگیری میکنید. یک چرخش زیبا که میتواند در قالب دفاعی بسیار شیک انجام شده و شما را برای حمله نهایی آماده سازد.

بسیاری از مدیران بزرگ را اگر مورد بررسی قرار دهید مشاهده میکنید که آنها صبورند، از شکست نمیترسند و به دنبال راهکارها تنها فکر میکنند، آنها کارکنان، کارمندان و سایر پرسنل خود و خط تولیدشان را در مسیر فکری خود قرار میدهند و به دنبال دریافت برترین نتایج هستند.

شاید بهترین نتیجه در ضربه اول نباشد. اما پیروزی برای شماست

حرکت بر اساس نیاز بازار

ادامه دارد …