راهنمای جامع تولید محتوا

یکی از پرکاربرد ترین اصطلاحات روزانه در بازاریابی کسب و کار به ویژه آنلاین تولید محتوا است که باعث افازیش مخاطب و فروش شما میشود
تولید محتوا | بازاریابی محتوا

راهنمای جامع تولید محتوا

راهنمای جامع تولید محتوا 2560 1707 drrjblog

راهنمای جامع تولید محتوا

محتوا چیست ؟ چگونه تولید محتوا داشته باشیم ؟

اولین جایی که برای یافتن پاسخ ها و یا نیازهای خود به آن مراجعه می کنید کجاست؟ حدس من گوگل است یا موتور جستجویی که در اطراف شما وجود دارد و در واقع شما تنها نیستید.

گوگل روزانه پاسخگوی بیش از چهارمیلیارد جستجو است

وقتی سؤالی را در نوار جستجو وارد می کنید، پیوندهایی که به شما نمایش داده می شود، محتوا است و آن چه که قطعاً در طول روز در حال مصرف آن هستید، محتوا است.

داستان های خبری ، پست های اینستاگرام، وبلاگ، فیلم های کوتاه، گیف ها و غیره همه ازنوع محتوا هستند. محتوا بخش مهمی از زندگی روزمره شما است. اجتناب از آن دشوار است، اما چرا به آن نیازمند هستید؟

پاسخ روشن است، محتوا شما را آگاه می کند، به سؤالات پاسخ می دهد، ما را سرگرم می کند و یا باعث می شود لبخند بزنیم.

محتوا باعث می شود تا مشتری داشته باشید و یا مشتری را به سمت خودتان هدایت کنید. محتوا باعث می شود تا افراد جدیدی در وب سایت شما به تماشای داده ها بپردازند و جذب شما شوند.

به عبارت ساده، اگر شما محتوا ندارید در دایره دید نخواهید بود

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا فرآیند تولید ایده های موضوعی است که برای شخص خریدار شما جذاب باشد، ایجاد محتوای نوشتاری یا تصویری پیرامون آن ایده و ایجاد این اطلاعات به عنوان وبلاگ، ویدئو، اینفوگرافیک یا سایر قالب ها.

گام های مهم:

 • برنامه ریزی و استراتژی محتوا
 • فرآیند ایجاد محتوا
 • ابزارهای ایجاد محتوا
 • ایجاد یک برنامه محتوا (تقویم محتوا)
 • آنالیز و بررسی محتوا

چرا محتوا علم نهایی بازاریابی است؟

هنگام ایجاد محتوا، اطلاعات رایگان و مفیدی را در اختیار مخاطبان خود قرار می دهید، مشتریان بالقوه را به سایت خود جذب می کنید و مشتریان موجود را از طریق تعامل در سطح با کیفیت حفظ می کنید.

شما همچنین ROI اصلی برای شرکت خود ایجاد می کنید، زیرا این آمار بازاریابی محتوا نشان می دهد بازاریابی محتوا سه برابر قدرتمند از بازاریابی سنتی است و ۶۲ درصد هزینه کمتری دارد.

SMB هایی که از بازاریابی محتوا استفاده می کنند ۲۶ درصد بیشتر از آن دسته محصولات که محتوا ندارند دیده می شوند. ۶۱ درصد از خریدهای آنلاین نتیجه مستقیم حضور مشتری درحال خواندن یک وبلاگ است.

شرکت هایی که ماهانه بیشتر از ۱۶ پست وبلاگ منتشر می کنند تا ۵/۳ برابر بازدید و فروش بالاتر را تجربه می کنند. پس محتوا برابر است با رشد تجارت، بنابراین، استراتژی محتوایی خود را آغاز کنید.

تولید محتوا | دیجیتال مارکتینگ

آمارهای ارزش تولید محتوا

برنامه ریزی و استراتژی محتوا :

شما هرگز خانه ای بدون طرح و نقشه نمی سازید یا شرکتی بدون برنامه و هدف راه اندازی نخواهید کرد. بنابراین بدون داشتن برنامه نباید محتوا ایجاد شود، درغیراینصورت خطر می کنید و از مسیر اصلی خود منحرف می شوید.

یک استراتژی محتوا شامل همه چیز است، نام تجاری و هویت برند تا لحن گفتار و یا این که چگونه محتوای خود را تبلیغ کنید و اینکه چگونه آن را مجدد مورد استفاده قرار دهید، سپس قدم به قدم ایجاد برنامه محتوای خود را آغاز می کنیم.

 • اهداف محتوای خود را تنظیم کنید :

مشابه یک کمپین بازاریابی سنتی، استراتژی محتوای شما باید در جهت اهداف بازاریابی شما باشد که به نوبه خود باید از اهداف شرکت شما باشد.

اهداف شما می تواند از جذب بازدیدکننده بیشتر به سایت شما تا تولید بیشتر منجر شود.

تا زمانی که آن ها اهداف کوتاه مدت باشند. نمونه ای از آن ها برنامه ریزی برای افزایش ترافیک سایت از طریق وبلاگ تا ۲۵ درصد در طول سه ماه است.

پس از اهداف خود شروع کنید تا بتوانید محتوا ایجاد کنید. در اصل باید خریدار شخصی ایجاد کنید.

ساختن یک استراتژی محتوا بیشتر از آن است که فکر کنید چه نوع محتوایی می خواهید ایجاد کنید. ابتدا باید بدانید با چه کسی صحبت می کنید، چگونه می خواهید با آن ها صحبت کنید و کجا آن ها را پیدا کنید.

نکته اصلی ایجاد محتوا ورودی موفقیت آمیز آن است که هر خواننده ای احساس کند که شما مستقیم با او صحبت می کنید.

تنها راه برای این کار صمیمی بودن با بازدیدکنندگان است، شما باید رهبری بازدیدکنندگان را داشته باشید و آن ها را مثل یک دوست قدیمی بشناسید.

شما باید از موانع آن ها و مشکلات نقاط درد، چالش ها و دردها و حتی ترس های آن ها آگاه باشید. شما باید درک کنید که بهترین راه حل و در واقع درمان رویایی برای آن ها چیست؟

همیشه به یاد داشته باشید که شما در حال بازاریابی انسان هایی هستید که می خواهند احساس ارتباط داشته باشند.

درحالت ایده آل می خواهید با هر فردی که از وب سایت شما بازدید می کند، صحبت کنید، اما شما نمی توانید پس یک شخصیت خریدار ایجاد کنید.

شخصیت خریدار شما شخصی است که می خواهید با محتوای خود به آن برسید. این شخصیت نیمه داستانی به عنوان نماینده مخاطب هدف شما، یعنی افرادی که به احتمال زیاد از پیام شما سود می برند و مشتری می شوند، خدمت می کند.

ایجاد این شخصیت خریدار نیازمند تحقیق، پردازش و ترفند است. اما نتیجه نهایی یک تصویر واضح از شخصی است که می خواهد در بازار از شما خرید کند و شخصی که محتوای شما را مصرف می کند، برای ساختن این شخصیت به مسیر طی شده توسط خریدار تکیه کنید.

اگر تا به حال سردرد داشته اید، احتمالاً اولین کاری که انجام داده اید تلاش برای یافتن علت بوده است. شاید شما بدنتان کم آب شده و یا کافئین را کاهش داده اید، یا شاید بیمار بوده اید، بعد از تشخیص مشکل شما به سمت راه حل حرکت کرده اید، مثلاً مقداری آب می نوشید، یک قهوه می خورید یا مقداری دارو مصرف می کنید.

شما باید بین راه حل ها انتخاب داشته باشید و بعد از انتخاب حرکت خود را آغاز می کنید. استارباکس، اکساب یا دارو سازی عبیدی، در هر صورت امیدوارم سردرد شما فروکش کند و روز خوبی داشته باشید.

این نمایشی از سفر خرید است، هر یک از چشم اندازهای شما مسیری را برای رسیدن به راه حل دنبال می کند، آن مسیر شامل مسیرآگاهی، توجه و تصمیم گیری است.

اما هر یک از چشم اندازهای شما در بخش دیگری از این سفر قرار دارد، بنابراین مهم است که مطالب خود را برای جذابیت در هر مرحله استفاده نمایید.

با ایجاد محتوا برای هر مرحله از سفر خریدار، شما اطمینان پیدا می کنید که هیچ بازدیدکننده ای شکاف در مطالب شما نمی بیند و این احساس را دارد که اطلاعات مرتبط و مفیدی دریافت کرده است.

همچنین شما بایستی دارای قالبی باشید تا محتوای خود را بر اساس آن در مسیر خریدار قرار دهید، قطعاً یک مراجعه کننده جدید و در مرحله آگاهی نمی خواهد نمایشی از محصول را مشاهده کند.

اما آن ها یک چک لیست می خواهند که به آن ها کمک می کند تا مشکل خود را بهتر درک کنند. در مرحله تصمیم گیری نیازی به دانستن همه راه حل های ممکن نیست، آن ها به مشاوره یا نمایشی نیاز دارند که به آن ها نمایش می دهد محصول شما راه حل مناسبی است.

همیشه مخاطب خود را در آن فضا قرار دهید. دراین جا راهنمای بهترین قالب های تولید محتوا در هر مرحله از سفر خریدار وجود دارد:

 • آگاهی: ارسال وبلاگ، چک لیست ها، فهرست برنامه، اینفوگرافیک، کتاب الکترونیک، بازی و مسابقه پردازش، پادکست، وبینار، کاربرگ، ماتریس مقایسه، الگو .
 • تصمیم گیری: نسخه ی آزمایشی، آزمایش رایگان، راهنمای محصول، مشاوره، ژتون .
 • ممیزی محتوا را انجام دهید :

اینکه آیا شما برای ممیزی بدون هیچ جهت مشخصی محتوا ایجاد کرده اید یا به طور کلی استراتژی خاصی را دنبال کرده اید مهم نیست، هربخش بازاریابی می تواند از یک ممیزی محتوا بهره ببرد.

فقط به این دلیل که شما با یک استراتژی کاملاً مشخص شروع نکردید، به این معنی نیست که محتوای شما قبلاً مورد درک قرار نگرفته است.

یک ممیزی محتوا صرفاً موجودی از کارهایی را که قبلاً انجام داده اید درست می کند، پس آن را سازمان می دهد تا در یک برنامه محتوای جدید قرار بگیرد.

این روند ممکن است شامل نوشتن مجدد باشد، یا می تواند شکاف هایی را که باید پر از محتوایی باشند که برای شخص شما و مرحله سفر آن ها جذاب است، نشان دهد.

در اینجا نحوه انجام حسابرسی یا آنالیز محتوا آمده است :

 • تمام سرفصل های خود را دریک صفحه جمع کنید.
 • ستون هایی را برای کلمات کلیدی هدف، شخصیت خریدار، مرحله سفر خریدار، قالب و موضوع اصلی ایجاد کنید، سپس این موارد را برای هر قطعه از محتوا پرکنید.
 • ستون هایی را برای اندازه گیری مانند باز خوردها، اشتراک گذاری ها و یا برگزیده ها انتخاب کنید.
 • سرانجام هرپست را توسط دسته بندی ها در گروه هایی که نیاز به بازنویسی، پیشرفت و توسعه یا ادغام دارند مشخص کنید.

درحالی که ممکن است یک حسابرسی یا ممیزی محتوا خسته کننده به نظر آید، اما ارزش تمام این کارهای دستی در افزایش ترافیک و هدایت مخاطب است. به علاوه شما یک طرح تأیید شده خواهید داشت.

تولید محتوا | دیجیتال مارکتینگ

خدمات تولید محتوا

قالب مناسبی انتخاب کنید :

آن شخص خریدار را که ایجاد کردید به خاطر دارید؟ شما برای آن ها محتوا ایجاد می کنید. این بدان معناست که شما باید مطالبی را به شکلی تهیه کنید که به راحتی و بالذت از هویت بصری استفاده شود.

فرمی که انتخاب می کنید ممکن است یک پست وبلاگ، ویدئو، پاورپوینت، گرافیک  .

کتاب الکترونیکی پادکست یا مواردی باشد که ذهن شما با خلاقیت می تواند بسازد. این قالب تا زمانی که به شخصیت شما کمک می کند خوب است.

همچنین لازم نیست برای هر قطر از محتوایی که ایجاد می کنید یک قالب بچسبانید. اما باید محتوای شما از یک کادر ثابت بهره مند باشد. مثلاً ممکن است یک پادکست راه خوبی برای بازاریابی باشد، اما درکنار ۀن می توانید یک پست وبلاگ هم داشته باشید.

هنگام انتخاب قالب محتوای خود از این سؤالات به عنوان راهنما استفاده کنید:

 • خریدار درچه مرحله ای است؟
 • مصرف محتوا برای مخاطب چقدر آسان است؟
 • شخصیت شما وقت خود را کجا آنلاین می گذارند؟
 • چه فرمی را می توانید به صورت مداوم ایجاد کنید؟
 • آیا شما قادر به تولید محتوای رقابتی هستید؟

تبلیغ محتوا :

اگر شما محتوا تولید می کنید، این محتوا باید دیده شود، که اگر چنین نباشد چه فایده ای دارد؟ در دنیای واقعی اگر شما مطلبی منتشر کنید احتمالاً توسط مخاطبین هدف دیده می شود، اما در فضای مجازی شما باید افراد را به سمت مطالعه مطالب خود و هدایت آن ها برای جذب قدم بردارید.

از این رو باید بدانید که چرا تبلیغ یک محتوا به اندازه مطالعه آن محتوا مهم است؟

برنامه تبلیغاتی شما باید توسط شخصیت شما هدایت شود. وقت خود را آنلاین می گذرانند؟ در چه ساعاتی و ازچه بستری استفاده می کنند؟ چندبار باید محتوای شما را ببینند؟ آن ها چگونه می خواهند مصرف کنند؟

برای چه موضوعاتی ایمیل خود را به شما می دهند؟

ارتقاء محتوا از سطح متوسط به حرفه ای نیز روند تبلیغ خاصی دارد و متفاوت است.

رسانه های اجتماعی :

در حالی که رسانه های اجتماعی ابزاری برای ایجاد روابط هستند، می توان از آن ها برای تبلیغ محتوا استفاده کرد. همه چیز در مورد یافتن تعادل بین خود تبلیغ، به اشتراک گذاری، اطلاعات مفید و سرگرمی است.

فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، آپارات، یوتیوب و اسنپ چت همه رسانه های خوبی برای ایجاد و اشتراک گذاری مطالب مرتبط هستند، نکته اصلی در تغییر آن محتوا برای حضور در شبکه های مختلف است.

مقالات پرکاربرد در این حوزه :

نحوه استفاده از توییتر برای تجارت(+ الگوی رویایی رشد دنبال کننده)

۳۰روز دراینستاگرام : راهنمای کسب و کار

چگونه در فیس بوک مشتری جذب کنید.

بازاریابی ایمیلی :

یکی از بهترین روش های دسترسی به مخاطبین بازاریابی ایمیلی است. به خصوص جهت تبلیغ مطالب دلیل این امر این است که هرکسی که درلیست شما است به دلیلی خواسته تا با شما در ارتباط باشد و می توان تضمین کرد که ایمیل شما را دریافت می کند.

اما با این وجود سعی کنید یک دسته بندی از مخاطبین داشته باشید تا ارتباط بهتری با شما برقرار گردد. درراستای بهبود بازاریابی ایمیل این مقاله را مطالعه کنید.

تبلیغات کلیکی:

پرداخت به ازای هرکلیک یا (ppc)  به شما کمک می کند تا مطالب خود را در مقابل مخاطبان جدید از طریق تبلیغات هدفمند و پولی دریافت کنید.

این تبلیغات می توانند در رسانه های اجتماعی، موتورهای جستجو و یا وب سایت های دیگر اجرا شوند هنگامی که شخصیت خریدار خود را تعریف می کنید، می خواهید مسیرپولی را طی کنید تا افراد غیرمرتبط را مخاطب قرار ندهید و پول هدر ندهید. وقتی مخاطبان خود را کاهش می دهید، ارتقاء هزینه می تواند یک ROI  عالی به بار آورد.

منابعی که به شما کمک خواهند کرد:

PPC Kit

Google Adwords

۳۴ افسانه درباره تبلیغات دیجیتال

سندیکا:

تبلیغ محتوای شما از طریق کانال های معتبر یا شخص ثالث راهی عالی برای ایجاد مخاطبان شماست.

سندیکا یا شخص ثالث برند شما را به افرادی جدید نمایش می دهد که شما با تلاشتان نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید.

تکرار محتوا:

هنگامی که محتوا را به صورت مجدد استفاده می کنید، درواقع مطلبی را که با وقت زیاد تولید کرده اید درهمان قالب یا قالبی جدید باز نشر می دهید.

درواقع شما به علت ترافیک کاری می خواهید مخاطبین را دوباره شارژ کنید، پس محتوای قدیمی خود را بازیافت می کنید.

فرآیند ایجاد محتوا:

ما به عنوان بازاریاب درحال کار هستیم  ووقتی برای هدردادن در سیستم نداریم. پس برای انجام کارهای خود یک فرآیند ایجاد می کنیم. دراین فرآیند ممکن است یک فعل را چندین بار انجام دهیم تا به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنیم. شما برای بازاریابی چه فرآیند های جذبی داشته اید و بینار، سمینار، تبلیغات درواقع تولید محتوا هیچ تفاوتی با آن نخواهد داشت.

مراحل زیر را برای فرآیند تولید محتوای خود طی کنید، خلاق باشید و کارهای اضافه را حذف نمایید:

 • تحقیق سئو(SEO)

وقتی مشخصات خریدار خود را ترسیم می کنید به احتمال زیاد به ایده هایی دست پیدا می کنید تا درمورد چه موضوعاتی مطلب بنویسید و چه سؤالاتی را بایستی پاسخ دهید و این یک شروع عالی است. حال باید بررسی کنید که این ایده ها می تواند برای مقیاس های بزرگتر کاربرد داشته باشد. مطمئناً نوشتن یک پست وبلاگ برای مخاطب خاص بسیار عالی است اما شما اینگونه انرژی خود را هدر می دهید.

تحقیقات سئو و کلمات کلیدی به شما حجم کلی از عبارت جستجو شده در خصوص یک موضوع را نمایش می دهد. حال این تحقیق نشان می دهد که آیا حرکت درخصوص آن موضوع ارزش تولید محتوا و صرف هزینه را دارد؟

یک راه خوب برای تحقیق درمورد کلید واژه ها نوشتن سؤالاتی است که ممکن است شخصیت شما براساس آن موانع و اهداف داشته باشد. سپس برخی از تحقیقات کلمات کلیدی را به سمت محتوا هدایت کنید تا ببینید که آن ها جذب لازم را دارند یا خیر.

یک قانون در رابطه با کلمات کلیدی آن است که آن ها جستجوی ماهانه یا MSV داشته باشند و مشکل آن است که این کلمات دردامنه شما وجود ندارد. تلاش برای هدف قراردادن کلمات کلیدی با حجم بالا برای یک وب سایت چندان مناسب نخواهد بود.

یکی از عوامل مهمی که باعث می شود شما در موتورهای جستجو رتبه یابید، قدرت دامنه است.شما با تعداد سایت های خارجی که به موضوع شما پیوند دارند، حدود دامنه را به دست بیاورید برای انجام این اتفاق باید کتابخانه ای بزرگ از محتوا داشته باشید که به اندازه کافی مطلب داشته باشد.

به این معنی که هرچه شما تولید محتوای بیشتری داشته باشید، قدرت دامنه شما بالاتر است و قدرت شما برای کلمات کلیدی افزایش می یابد و این مسئله یعنی حضور شما در صفحه اول گوگل و حضوری آسان تر .

اگر هنوز وجود قدرتمندی ندارید، بهترین کار دست گذاشتن بر روی حداقل کلمات کلیدی و با حداقل رقیب است. درواقع کلمات کلیدی انتخابی شما بایستی بین ۲۰۰تا ۱۰۰۰ MSV  باشد. این بهترین موقعیت برای شما در رتبه بندی کلمات کلیدی و جذب افراد بیشتر است.

چند روش برای تحقیقات کلمات کلیدی :

استفاده از ابزارهایی برای یافتن کلید واژه ها مثل Moz keyword  ، Alexa  و یا google Trenel .

کلمات کلیدی خود را در یک موتور جستجو تایپ کنید و از نمایش داده ها یادداشت برداری کنید.

جستجوهای مرتبط را در صفحات نتایج جستجو (SERPS)  کنید.

منابع قابل استفاده برای سئو و کلمات کلیدی:

 • نحوه انجام آنالیز فنی جستجوگرها
 • افسانه سئو برای سال ۲۰۲۰
 • ایده پردازی:

اکنون که تعیین کرده اید کدام کلمات کلیدی را هدف قرار دهید، وقت آن است تا ایده های خود را مورد طوفان فکری قرار دهید. تحقیقات من نشان می دهد که بهترین راه برای سامان دهی محتوا ازطریق شاخه بندی موضوعات است. به این معنی که شما یک صفحه ستونی براساس یک کلمه کلیدی ایجاد می کنید و سپس مطالبی را که ایجاد کرده اید به صورت شبکه ای به هم وصل می کنید. برای آگاهی بیشتر این لینک را مطالعه کنید.

مدل خوشه پیگیری طوفان فکری را بسیار ساده تر می کند تا شما یک ساختار داشته باشید. شما می توانید از کلید واژه اصلی خود برای ایجاد یک قطب ستونی استفاده کنید که عمق آن موضوع را در بر می گیرد، مانند راهنمای ایجاد محتوا. حال می توانید مطالب کوتاه تری را ایجاد کنید مثل اینفوگرافیک ها، پست های وبلاگ، قالب که به مخاطبان شما کمک می کند در شبکه ها به موضوع شما پیوند داشته باشند و کلمات کلیدی اصلی را پیدا کنند.

اگر به دنبال ایده های خوب هستید برای الهام گرفتن بهتر است کتاب بخوانید، مطالعات مربوط به صنعت داشته باشید یا سایت های رقیب را بررسی کنید.

هنگامی که همه ایده ها را بدست آورید می توانید تقویم محتوای خود را توسعه دهید و شروع کنید.

 • نوشتن:

من قصد دارم درمورد روند نوشتن صحبت کنم زیرا این کاری است که خودم انجام می دهم، قدرت تولید محتوا شما ممکن است فیلم، پادکست یا گرافیک باشد، هرچه که هست روند ایجاد دستورالعمل ها یکسان است.

 • برای شخصیت خود بنویسید از احساس های اجتماعی، روابط کاری و یا حتی اتفاقات طنز استفاده کنید.
 • از عناوین، توضیحات متا و سایر تیترها برای مجبورکردن مخاطب به مطالعه مطلب استفاده کنید، درعنوان فواید مطلب خود را بیاورید تا به مخاطب اطلاع دهید که چرا باید این موضوع را پیگیری کند.
 • چیزی منحصر به فرد ایجاد کنید، مطالب خود را مرتباً تکرار نکنید و برای تأکید ها از عنوان های جذاب و یاد آمار و ارقام استفاده کنید.
 • به یک ایده بچسبید و از مطالب خود برای تقویت آن استفاده کنید. خواننده خود را برای تکمیل صحبت ها به سمت بخش ها هدایت کنید تا گمراه نشود.
 • با خودتان صادق باشید، سعی نکنید خواننده را باادبیات فصیح یا واژگان گسترده و پیچیده گمراه کنید وبهتر است خود واقعیتان باشید.
 • مختصر و واضح باشید: شما می خواهید مخاطبین با شما در ارتباط باشند و ارتباط برقرار کنند و به محتوای شما ارزش بدهند، پس نیازی به استعاره های مختلف و گیج کننده نیست.

راهنمای رامین جهرمی خوب نوشتن در بازاریابی را مطالعه کنید.

 • ویرایش :

نحوه ویرایش کار یک فرآیند کاملاً ذهنی است، ممکن است بخواهید هرچه نوشته اید را ویرایش کنید و یا ممکن است تنها یک مرور ذهنی و دیداری داشته باشید. شاید شما اهمیت زیادی به دستور زبان می دهید.

درهرصورت هرچیز اصلی که به عنوان تصحیح مطالب، مانند صداها، فعل ها، بخش سفید، جملات کوتاه است را جستجو کنید و اگر می شود از یک همکار یا استاد بخواهید مطلب شما را بازبینی کند.

 • بارگذاری:

اکنون محتوای شما آماده است و باید آن را در جایی قرار دهید که مخاطب به آن دسترسی داشته باشد. شما نیاز به یک CMS یا سیستم مدیریت محتوا دارید که بتوانید مطلب خود را درفضای دیجیتال مدیریت کنید.

یک سیستم مدیریت محتوا به شما کمک می کند تا آنالیزها، گزارشات، انتشار وحتی ممیزی محتوای خوبی داشته باشید و این کار به وسیله وردپرس بسیار راحت خواهد بود، زیرا از زبان های مختلف مثل انگلیسی،  فارسی، عربی و آلمانی یادگیری زبان ها هم پشتیبانی می کند و دربحث بازاریابی محتوا کمک شما خواهد بود.

 • انتشار:

انتشار مطالب به راحتی کلیک کردن روی یک دکمه است. بنابراین چرا آن را بخش بندی نکنید؟ البته این کار اجباری نیست و شما می توانید به سادگی و درهمان لحظه مطلب را منتشر کنید یا می توانید صبرکنید و مطلب خود را در زمانی با حداکثر باز خورد منتشر نمایید.

درابتدای روند تولید محتوا شما نیازی به انتشار زمان بندی شده نخواهید داشت، اما اگر شما یک حرفه ای هستید و مخاطب شما نیاز دارد تا شما در یک روز معین مثل چهارشنبه مطلبی به او بدهید، پس بهتر است از سیستم زمان بندی استفاده نمایید. نکته دیگری که در روند انتشار بایستی در نظر داشته باشید استفاده از رویدادها برای درگیرکردن احساس است و زمان بندی های حساس. به طور مثال اگر درمورد یک رویداد ؟؟؟ صفحه۱۹ مطلب می نویسید آن را در زمانی تأثیرگذار مثلاً  ۲ روز قبل از آن رویداد منتشر نمایید.

CMS به شما این امکان را می دهد تا برای انتشار مطالب خود یک زمان بندی انتخاب نمایید و برنامه ریزی داشته باشید.

ابزارهای ایجاد محتوا:

درحالی که CMS به شما در مدیریت محتوا کمک می کند، اما در ایجاد آن به شما کمکی نخواهد کرد. در اینجا به ابزارهای مفید تولید محتوا می پردازیم.این موارد بویژه در شرایطی به شما کمک می کند که تیم ندارید و یاتوان استخدام نیرو را ندارید. از گرافیک تا اینفوگرافیک این ابزارها به شما کمک می کنند تا مانند یک حرفه ای دیده شوید.

Canve: کمک می کند تا طرح های زیبایی را به راحتی تولید کنید،از تبلیغات اجتماعی گرفته تا اینفوگرافیک ها به شما کمک می کند. این ابزار آنلاین به شما کمک می کند تا ابزارها ، تصاویر و قالب های گرافیکی به خوبی استفاده کنید.

Saaren Art: مجموعه ایده های گرافیکی مربوط به فروشگاه ایده های گرافیکی Cfxidea  است که هر قالبی از اینستاگرام گرفته تا پنل مدیریت محتوا و پاورپوینت را به صورت حرفه ای در اختیار شما می گذارد.

این سایت ایرانی است و بخش های متنوع و جذابی برای تولید محتوای حرفه ای دارد.

Giphy: یک جایگزین کامل برای ایموجی ها که شکل های جذابی برای ایجاد ارتباط آنلاین و تولید محتوا دراختیار قرار می دهد.  Giphy  به شما امکان را می دهد که میلیون ها gif  از قبل ایجاد شده را درپایگاه داده هایش جستجو کنید تا حتی خودتان یک gif  بسازید.

Vidyard: یک سیستم عامل میزبانی ویدئو است که برای بازاریابان ساخته شده است. این نرم افزار به شما این امکان را می دهد که به ویدئو خود دکمه، لایه یا متن اضافه کنید، زیرنویس و امکانات حرفه ای دیگر.

Survey Monkey: یک ابزار ایجاد نظر سنجی قدرتمند، شاید بگویید چرا به آن نیازدارید؟ جواب در تخصص یک بازاریاب حرفه ای است زیرا اوباید از تمام نظرات مخاطبین خود به خوبی اطلاع داشته باشد.

Anchor  ابزاری برای تولید پادکست برای مبتدیان است. این برنامه رایگان است و به شما امکان می دهد قسمت های نامحدود از صدا را ضبط و به راحتی به صورت دسته بندی با موزیک دلخواه تدوین کنید.

البته این لیست درحد راهنمایی است و برای دسترسی بهتر می توانید مقاله زیرا را مطالعه نمایید.

ایجاد یک برنامه محتوا:

محتوا همه جا وجود دارد، اما موفقیت آن به توانایی شما در تطبیق آن با رسانه ای که درآن زندگی می کنید مهم است. هنگامی که می خواهیم دررسانه های مختلف یا سیستم عامل های مختلف حضور داشته باشیم یک قالب چندان سفید نیست. محتوای رسانه های اجتماعی با محتوای وبلاگ متفاوت است و همان با محتوای صفحات فرود ص۲۱  وب سایت نیز متفاوت خواهد بود. پس شما باید بدانید که چگونه برای هریک محتوا داشته باشید تا مخاطبان خود را در مسیر قرار دهید.

محتوای رسانه های اجتماعی:

تولید محتوا برای رسانه های اجتماعی یک هنر است. ندا گرفتن این هنر ارزش جذب ۶/۲ میلیارد کاربر در رسانه های اجتماعی دارد. به علاوه آن که کسی که شما را در شبکه های اجتماعی دنبال می کند یعنی به مطالب شما علاقه دارد و می خواهد آن را دنبال کند. پس شما مخاطبی دارید که علاقه مند است تا مطالب شما را مشاهده کند. دراینجا چند نکته مهم درخصوص ایجاد محتوا درشبکه های اجتماعی را مرور می کنیم:

از فیسبوک می توان برای ایجاد اجتماعات خود یا گروه های اشتراک گذاری استفاده نمود، وقتی صحبت از اشتراک گذاری محتوا است می توان گفت سؤالات و فیلم ها بهترین بازخورد را درفیسبوک دارد.

اینستاگرام برای به اشتراک گذاشتن تصاویر با کیفیت بالا و فیلم های کوتاه با زیرنویس بهترین گزینه است. استفاده از هشتگ ها در اینستاگرام تا زمانی که برای شما بازخورد مثبت دارند بهترین پاسخ را به تجارت و پلتفرم اینستاگرام خواهند داد.

استفاده از استوری اینستاگرام روش جدیدی برای تعامل با طرفداران است و می توان از آن برای نظرسنجی سریع استفاده کرد و یا ویدئو های رئال را به اشتراک گذاشت.

Youtube: با تعداد ۳/۱میلیارد مخاطب کاربردهای زیادی خواهد داشت. کاربران مکرراً برای تماشای مطالب مختلف از ویدئوهای Diy  گرفته تا مضارب و کلیپ های آموزشی استفاده می کنند. برخی از موفق ترین مطالب موجود دراین رسانه آموزش ها، راهنماها و بررسی محصولات هستند.

البته باتوجه به حضور شما درایران پیشنهاد ما برای شما استفاده همزمان از یوتیوب و آپارات است. زیرا در بوم رسانه های اجتماعی ایران آپارات جایگاه مهمی دارد.

پیشنهاد من به شما مطالعه مقالات زیراست:

بسته آموزشی بازاریابی ویدئویی

رشد در کانال یوتیوب و آپارات برای تجارت

توییتر نیز یک ابزار اجتماعی است که می توان پیام هایی کوتاه، تصاویر شاخص را درآن بوسیله هشتگ ها و باز توییت ها ایجاد کرد. این ابزار برای توسعه کاربران و بک لینک ها بسیار خوب است.

محتوای وب سایت:

محتوای وب سایت باید روی سه چیز متمرکز باشد: شخصیت شما، کلمات کلیدی، راه حل ها.

برخلاف محتوای  وبلاگ شما، ارائه در وب سایت شما باید طوری باشد که بازدیدکنندگان را به سمت راه حل هدایت کند. پس درارائه محتوای وب سایت به فروش محصول فکر کنید.

محتوای وبلاگ:

هدف از محتوای وبلاگ، حمایت از مشاغل شما با جذب افراد غریبه و تبدیل آن ها به مشتری است. محتوای وبلاگ یک منبع رایگان است که اغلب به طور مستقیم بافروش مرتبط نیست. اما قدرت یک وبلاگ را دست کم نگیرید تا بتوانید از طریق آن کسب درآمد را ایجاد کنید.

تحقیقات نشان می دهد شرکت هایی که بیشترین وبلاگ را تولید می کنند بالاترین فروش آنلاین را نیز تجربه می کنند.

برای آموزش بهتر مقالات نحوه نوشتن یک وبلاگ موفق و ۵ قالب ارسال وبلاگ رامطالعه نمایید.

تجزیه و تحلیل محتوای شما:

آخرین و مسلماً مهمترین مرحله در ایجاد محتوا، تحلیل محتوااست.شما بدون آنالیز نمی دانید که چه چیزی درست کار می کند یا خیر تا آن را بهبود ببخشید.

شما داده های گوناگونی را می توانید هنگام تجزیه و تحلیل تولید محتوای خود ردیابی کنید. بنابراین از اهداف خود به عنوان راهنما برای تنظیم پارامتر ها استفاده کنید. هرآنچه را که می خواهید با محتوای خود به دست آورید به شما در انتخاب معیارها کمک می کند.(هدف اصلی شما در کسب مشتری واقعی)

آن چه شما تحلیل می کنید کاملاً مربوط به شمااست اما چند ایده برای ردیابی و اندازه گیری به شما می دهم.

بازدیدهای صفحه: تعداد کاربرانی که از صفحات شما بازدید می کنند.

ترافیک ها: میزان ترافیکی که از موتورهای جستجو بدست می آورید.

نرخ بازدیدها: درصد بازدیدکنندگانی که پس از بازدید صفحه، سایت شما را ترک می کنند.

نرخ تبدیل: درصد بازدیدکنندگانی که با CTA درگیر هستند.

نرخ تعامل: تعداد افرادی که از طریق لایک، اشتراک گذاری و یا نظر دهی با محتوای شما تعامل دارند.

رشد مخاطبان: مشترکین جدید یا آن هایی که هدایت شده اند به سمت محتوای شما.

شروه به ایجاد کنید:

تولید محتوا یک فرآیند تکرار شونده است که به طرز چشمگیری به مخاطبین شما می پردازد. پس از انجام تولید محتوا دررسیدن به سطح دلخواه می توانید فعالیت های خلاقانه انجام دهید تا کاربران شما خوشحال باشند که این روند موجب می شود تا مخاطب شما نیز درروند پیشرفت و درگیر بودن با شما بماند.