ست اداری چیست

ست اداری | اقلام ست اداری

ست اداری چیست

ست اداری چیست 1536 1024 drrjblog

ست اداری چیست

ست اداری چیست ؟ به مجموعه ای از دارایی های هویت برند یک سازمان، شرکت و یا فروشگاه ست اداری میگویند.

این ست اداری در اصل یک نسخه های چاپی از اسنادی هستند که شما در اختیار مخاطبین، مشتریان و همکاران قرار میدهید. البته باید توجه داشت که با توسعه فعالیت های دیجیتال این نیازها در بخش آنلاین نیز کاربردی خواهند بود.

یک ست اداری با توجه به نیازهای یک کسب و کار تعریف میگردد و هرگز نمتوان گفت که کامل است.

بطور مثال یک فروشگاه کوچک ممکن است در حد کارت ویزیت، سربرگ، فاکتور و پاکت نامه نیازمند ست اداری باشد، یک رستوران در قالب لباس پرسنلی، کلاه، سربرگ و کارت ویزیت و یک سازمان بزرگ قطعا به تمامی مواردی که در قالب ست اداری تعریف میگردد.

به همین خاطر است که شما بایستی چارت اصلی طراحی ست اداری خود را تعریف نمایید تا در موقع نیاز به طراحی ملزومات جدید تنها آن را در قالب مورد نظر منعکس نمایید.

اما نکته مهمی هست که چرا واقعا باید یک ست اداری تعریف شده داشت؟

ست اداری چیست

مجموعه ست ادری لایه باز

ارزش ست اداری در برندسازی

یکی از مهمترین رسانه های شما برای برقراری ارتباط با مخاطبین ست اداری است، ارائه یک کارت ویزیت بهمراه فاکتور سربرگ دار و پاکت نامه با طراحی اختصاصی نشان از ارزشمندی محصول شما، طرز فکر شما و احترام به برندتان دارد.

شاید برخی چنین مسائلی را پیش پا افتاده و یا هزینه جانبی در نظر گرفته باشند اما مسئله اینجاست اگر میخواهید یک برند باشید باید به ست اداری توجه نمایید.

برند بودن دارای استانداردها و ارزشهایی است که همگی در کنار هم شما را در بازار دارای قدرت رقابتی میکند، بدون توجه به جزئیات دقیق شما تصویر مناسبی در ذهن مخاطب نخواهید داشت.

تمامی برندهای تجاری قدرتمند حتی در بخش دیجیتال هم اصول برندینگ و ست اداری را در نظر میگیرند.

نکته : مهمترین ابزار ایجاد هویت در ذهن مخاطب برای برندها ست اداری است.

حال باید نسبت به این تصویر ذهنی بیشتر آشنا شد تا درک بهتری نسبت به طراحی و ایجاد ست اداری داشته باشید

نمونه های موفق ست اداری

شما همگی برند نایک و آدیداس را میشناسید، این دو برند به دلیل شهرت خود اصولا دارای رقبایی نیز هستند که اقدام به تولید محصول با برند آنها کرده و به قولی اجناس فیک و تقلبی را روانه بازار میکنند.

اگر این دو برند به نام برای تشخیص اصلی بودن کالای خود اقدامی نکنند، نشان از بی توجهی آنها به مشتریان دارد و در نتیجه امواج منفی گریبان آنها را خواهد گرفت.

به همین دلیل باید راهی باشد تا بتوانند به مشتری بفهمانند که چگونه تفاوت اصلی بودن را با اجناس بدل تشخیص دهد و بهترین ابزار استفاده از لوگو، رنگ سازمانی و اطلاعات بارکد کالا است. این ترکیب را تنها بصورت یک باکس میتوان به مشتریان نمایش داد.

ست اداری | اقلام ست اداری

ست اداری و برندینگ

شما در هر کجای جهان که محصولات این دو برند به نام را خریداری نماید از طریق رنگ جعبه، رنگ سازمانی و لوگو به همراه بارکد میتوانید از اورجینال بودن محصولات نایکی و آدیداس اطمینان حاصل کنید.

این موضوع باعث میشود تا تصویر این برندها برای همیشه در ذهن شما ثبت گردد و از میان دیگر برندها و یا رقیبان به راحتی بتوانید آنها را تشخیص دهید.

اهمیت ست اداری در هر سازمانی و یا برندی حتی فروشگاهی مشهود است و برای احترام به مشتریان و نمایش ارزش برند باید مورد استفاده و توجه قرار بگیرد.

نمونه دیگر که اصولا در فضای دیجیتال فعالیت های تبلیغاتی خود را انجام میدهد برند به نام و محبوب اپل است. این برند چه در فضای آنلاین و چه در فضای فیزیکی همیشه قابل تشخیص است و میتوان گفت به شدت بر ساختار ست اداری در برندینگ احترام میگذارد.

اپل با چند نشانه برندینگ خود را در ذهن مشتریان ثبت کرده است. استفاده از لوگو خود، رنگ سازمانی سفید و سبک مینیمال و مشخص ایمیل مارکتینگ ها که در آنها تنها رنگ محصولات خودنمایی میکند.

ست اداری چیست

ست اداری اپل

با توجه به این نمونه ها میتوان متوجه شد انتقال رنگ سازمانی ، لوگو ، هویت برند و هر آنچه که باعث میشود تا شما شناخته شده و شناسایی شوید، در ذهن مخاطبین از طریق ست اداری شما امکان پذیر است.

نکته مهم اینجاست که ست اداری دارای چه بخش هایی و ملزوماتی است و اینکه چگونه باید از آن استفاده شود. ست اداری چیست

اقلام ست اداری

برای هر نوع کسب و کاری اصولا ست خاصی قابل تعریف است. هر یک از گروه های کاری با توجه به نیازشان بایستی ست خاصی را برای خود داشته باشند.

اقلام ست اداری به دو دسته چاپی و دیجیتال تقسیم میشوند. گروه چاپی شامل کلیه مواردی است که هر نوع چاپ بر روی آنها انجام میشود.

کارت ویزیت : یکی از ابتدایی ترین مواردی است که برای هر کسب و کاری نیاز است. وسیله برقراری ارتباط و نمایش پل های ارتباطی شما به مخاطبین. موارد مهم در کارت ویزیت استفاده از رنگ سازمانی، لوگو یا نشان تجاری و راه های ارتباطی است.

درج آدرس، تلفن های اصلی، فکس، ایمیل، آیدی شبکه های اجتماعی و وبسایت. از مهمترین نکات در کارت ویزیت است.

سربرگ : ارتباط شما با سازمان ها و یا مکاتبات حقیقی و حقوقی به کمک سربرگ کمک میکند تا شما ارزش و احترام برند خود را به دیگران منتقل نمایید. استفاده از الگوی طراحی اصلی برند، درج لوگو، آدرس و تلفن و در کنار آن وبسایت کافی است.

سربرگ شما پل ارتباطی نیست، پس آن را با حجم بالایی از نوشته ها و اطلاعات تبدیل به یک روزنامه نکنید.

پاکت نامه : برای ارائه سربرگ، فاکتورها، اسناد سازمانی و غیره بایستی از پاکت اختصاصی استفاده نمایید. این امر علاوه بر احترام شما به مخاطب نشان دهند ارزش مکاتبات شما نیز خواهد بود و مخاطب را تشویق مینماید تا ارزش بالایی برای شما قائل گردد.

بسته به نوع فعالیت تجاری خود میتوانید از پاکت نامه ملخی و یا پاکت نامه A4 و یا هر دو در کنار هم استفاده نمایید.

دانلود ست اداری | قالب ست اداری

دانلود ست اداری

فولدر A4 : اگر شما از جمله سازمان هایی هستید که ارتباطات گزارشی و درون سازمانی بین مدیران و پرسنل بالا است بهتر است برای جا به جایی اسناد اداری خود از فولدر استفاده نمایید.

ارباب رجوع شما با دیدن فولدرهای منظم و سازمان یافته از ارزشمندی ارتباطات و نظم سازمانی شما مطلع میگردد. در طراحی فولدر ها استفاده از رنگ سازمانی و تم طراحی اصلی همراه با آدرس سایت و شبکه های اجتماعی کافیست، فراموش نکنید یک لوگو بزرگ و واضح در مرکز طراحی باشد.

فرم و لباس پرسنلی : اصولا فرم های اداری بایستی از مدلی پیروی کنند که علاوه بر رنگ سازمانی و لوگو برند متناسب با شغل و حرفه شما بوده و همچنین راحتی و شخصیت پرسنل نیز در زمان استفاده از آنها در نظر گرفته شود.

شما با استفاده از ست اداری در فرم های اداری شخصیت برند خود را به نمایش میگذارید و هرچه این پوشش مناسب تر باشد، برند شما محبوب تر خواهد بود.

برای آقایان اصولا پیراهن و شلوار و یا حتی تک پوش های یقه دار مورد استفاده است. برای بانوان مانتو و شلوار همراه با شال یا مقنعه که میتواند دارای الگوی دوخت خاصی باشد. اگر شما دارای یک رستوران یا فست فود هستید کلاه نقاب دار نیز شامل نیازهای شما میشود.

در هر صورت باید توجه داشت که در برخی برندها حتی باید چند پوشش مختلف برای مدیران، پرسنل، بخش فروش، بخش خدمات، انتظامات و … در نظر گرفت، اما در نگاه کلی همگی بایستی نماد یک سازمان باشند.

اقلام ست اداری بسیار زیاد هستند، بچ سینه، برگه یادداشت، خودکار اختصاصی، بگ فروشگاهی یا شاپینگ بگ، تابلوها و اعلان ها، کاتالوگ و بروشور تبلیغاتی هم حتی از نظر فرم بندی بایستی در قالب ست اداری آماده چاپ گردد.

تمامی این فهرست ها باید مطابق با الگوهای طراحی سازمانی و یا بوکینگ برند باشد تا مخاطب هر یک را در هر جایی دید با توجه به رنگبندی، طراحی، فونت و لوگو برند شما را در ذهنش تجسم نماید.

نمونه ست اداری سالن زیبایی

دانلود ست اداری

اقلام ست اداری دیجیتال

تمامی مواردی که در فضای چاپی مورد استفاده است در فضای دیجیتال هم کاربرد دارد. اما مواردی نیز منحصر به فضای دیجیتال خواهد بود. مثلا فرم بندی ایمیل هم چه برای تبلیغات و چه برای ارتباطات آنلاین بهتر است همچون سربرگ ها دارای هدر ها مشخص باشد.

در بخش محتوایی و تبلیغات آنلاین هم بهتر است برای آنکه در انبوهی ار حجم های محتوایی مخاطب شما بتواند محتوای شما را شناسایی نماید از یک الگوی واحد استفاده نمایید.

بطور مثال در پیج اینستاگرام با استفاده از رنگ سازمانی، لوگو و فونت سازمانی خودتان به مخاطب اطلاع دهید که محتوای اختصاصی شما چیست.

در بخش وبسایت رنگ سازمانی، لوگو و فونت از اهمیت بالایی برخوردار است و باید گفت بزرگترین کمپین تبلیغاتی شما در فضای آنلاین در وبسایت در حال راه اندازی است. ست اداری چیست

امروز با توجه به توسعه فعالیت ها در فضای دیجیتال مارکتینگ باید توجه خواص و ویژه ای به فضای آنلاین خود داشته باشید. حتی بسیاری از شرکت ها کاتالوگ های خود را بصورت دیجیتال در اختیار مخاطبین قرار میدهند.

طراحی آنلاین ست اداری