سخنرانی در جمع با اعتماد به نفس

سخنرانی در جمع با اعتماد به نفس

سخنرانی در جمع با اعتماد به نفس

سخنرانی در جمع با اعتماد به نفس 1536 1024 drrjblog

سخنرانی در جمع با اعتماد به نفس

سخنرانی در جمع با اعتماد به نفس : ترس از سخنرانی در جمع طبیعی است. در یک مطالعه که در بین دانش‌آموزان مدرسه بازرگانی انجام شد، از هر چهار نفر سه نفر اذعان کردند که از سخنرانی در جمع می‌ترسند . بنابراین، اگر صحبت در جمع شما را عصبی می کند، تنها نیستید.

دانستن اینکه چگونه با اعتماد به نفس در جمع صحبت کنید یک مهارت مهم است. چه یک حرفه ای تجارت باشید که نیاز به ارائه یک سخنرانی داشته باشید، چه دانش آموزی در مدرسه، یا فردی که از او خواسته شده است برای یک موقعیت اجتماعی سخنرانی کند – می خواهید سخنرانی شما خوب پیش برود. اما اگر قبلاً هرگز سخنرانی نکرده اید، ممکن است نگران نحوه صحبت کردن با مخاطب باشید.

با آمادگی مناسب، می توانید یاد بگیرید که چگونه با اعتماد به نفس در جمع صحبت کنید. در این آموزش، یاد خواهید گرفت که چگونه با اطمینان سخنرانی کنید. ما مراحلی را ارائه خواهیم داد که به شما کمک می کند برای سخنرانی خود آماده شوید و با اطمینان بیان کنید. به علاوه، ما منابع دیگری را به اشتراک خواهیم گذاشت که به شما نشان می دهد چگونه هنگام صحبت کردن، اعتماد به نفس داشته باشید.

سخنرانی | اعتماد به نفس

سخنرانی در جمع با اعتماد به نفس

۱. چگونه موضوع گفتار مناسب خود را انتخاب کنیم

هر موضوعی برای همه مناسب نیست. اگر از شما خواسته شود در مورد چیزی صحبت کنید که در مورد آن هیچ دانش یا تجربه ای ندارید، صحبت کردن با اعتماد به نفس برای شما دشوارتر خواهد بود. اگر انتخابی به شما داده می شود، درباره موضوعی صحبت کنید که به خوبی می شناسید و/یا به آن علاقه دارید.

اما نگران نباشید، حتی اگر از شما خواسته شده است در مورد موضوعی صحبت کنید که برای شما ایده‌آل نیست، نکات این آموزش همچنان می‌تواند به شما یاد دهد که چگونه با اعتماد به نفس در جمع صحبت کنید.

علاوه بر این، نوع گفتاری که انتخاب می کنید بر میزان اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد. چندین نوع سخنرانی وجود دارد :

 • سخنرانی آموزنده . هدف از یک سخنرانی آموزنده این است که مخاطب شما را از اطلاعات جدید آگاه کند. یک مثال می تواند سخنرانی باشد که به شنونده آموزش می دهد که چگونه کاری را انجام دهد.
 • سخنرانی متقاعد کننده یک سخنرانی متقاعد کننده تلاش می کند تا شنونده را برای انجام یک عمل یا خرید برانگیزد. یک مثال می تواند ارائه فروش باشد.
 • سخنرانی برای سرگرمی . سخنرانی هایی که اغلب برای سرگرم کردن حضار انجام می شود. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود که متن جذابی برای جشن گرفتن موفقیت های یکی از همکارانی که ارتقا یافته است، بدهید.

البته برخی از سخنرانی ها بیش از یک هدف را دنبال می کنند. بنابراین، می‌توانید سخنرانی‌ای داشته باشید که تا حدودی سرگرم‌کننده باشد، اما همچنین قصد دارد مخاطب را متقاعد کند.

برخی از افراد با انواع خاصی از سخنرانی ها ناراحت هستند. برای مثال، بسیاری از مردم با سخنرانی‌های متقاعدکننده مشکل دارند زیرا فروش آن‌ها راحت نیست. دیگران با سخنرانی هایی که برای طنز است مشکل دارند.

هر نوع سخنرانی که از شما خواسته شده باشد، اگر به اندازه کافی آماده باشید، بهتر عمل خواهید کرد (و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت) – از مرحله تحقیق و نوشتن شروع کنید.

۲. چگونه یک سخنرانی خوب تحقیق شده و نوشته شده ایجاد کنیم

هنگامی که موضوع سخنرانی را متناسب با نیاز خود انتخاب کردید، آماده هستید تا سخنرانی‌ای بسازید که می‌توانید از ارائه آن مطمئن باشید. در اینجا سه ​​مرحله برای کمک به شما در تحقیق و نوشتن سخنرانی وجود دارد :

مرحله ۱. موضوع خود را مطالعه کنید :

برای اینکه از مطالب خود اطمینان داشته باشید، حتما موضوع خود را به خوبی تحقیق کنید. اگر آنقدر که دوست دارید با موضوع آشنا نیستید، باید اطلاعات بیشتری کسب کنید. در اینجا فقط برخی از منابع احتمالی اطلاعات را ذکر میکنیم :

 • اینترنت : اطلاعات زیادی به صورت آنلاین موجود است. متأسفانه، برخی از داده های نادرست نیز وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که می دانید چگونه اطلاعات معتبر را هنگام دیدن آن تشخیص دهید.
 • کتابخانه ها : کتابخانه ها منبع خوبی برای موارد چاپی هستند و بسیاری از آنها به اینترنت نیز دسترسی دارند. یک امتیاز اضافی برای استفاده از کتابخانه این است که بسیاری از کتابخانه ها یک کتابدار مرجع دارند که می تواند شما را به مطالب مورد نیاز راهنمایی کند.
 • سوابق شرکت : شما  اگر برای شرکت خود سخنرانی می کنید، مطمئن شوید که سوابق و سایر مطالب مرتبط با موضوع شما مطالعه شده و در دسترس است.
 • افراد دیگر :  در برخی موارد، برای جمع آوری اطلاعات باید با افراد دیگر مصاحبه کنید. قبل از ملاقات با منابع خود، حتماً با داشتن لیستی از سؤالات خاص برای پرسیدن آنها آماده شوید.
سخنرانی | اعتماد به نفس

سخنرانی در جمع با اعتماد به نفس

هنگامی که اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کردید، زمان سازماندهی آن فرا می رسد.

مرحله ۲. اطلاعات خود را سازماندهی کنید

هنگامی که داده های خود را جمع آوری کردید، زمان آن است که سازماندهی آنها را شروع کنید. آن را به ترتیب از مهم ترین به کم اهمیت ترین قرار دهید و هر گونه اطلاعاتی را که واقعاً به موضوع شما مرتبط نیست حذف کنید.

ممکن است در این مرحله ایجاد یک طرح کلی برای شما مفید باشد. طرح کلی شما نباید پیچیده باشد. به عنوان مثال، طرح کلی شما می تواند چیزی شبیه به این باشد :

 • عنوان : برای جلب توجه مخاطبان، آن را جذاب کنید.
 • مقدمه : این فقط باید چند جمله باشد که توضیح دهد صحبت شما در مورد چیست.
 • لیستی از ایده های اصلی : برای سخنرانی های کوتاه تر، سه نکته ممکن است کافی باشد.
 • نتیجه گیری : این چند جمله است که توضیح می دهد صحبت شما در مورد چیست.

اکنون، شما آماده شروع نوشتن سخنرانی خود هستید. طرح کلی خود را دنبال کنید. با مقدمه شروع کنید، نکات اصلی خود را اضافه کنید و سپس نتیجه گیری خود را بنویسید. به یاد داشته باشید که معرفی شما باید توجه مخاطبان را به خود جلب کند. نتیجه گیری شما باید شامل فراخوانی برای اقدام باشد – به خصوص اگر سخنرانی متقاعدکننده ای دارید.

همچنین، اگر از اسلایدها برای ارائه خود استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که اسلایدها در صورتی مؤثرتر هستند که متن زیادی روی آنها نباشد. بنابراین، مطالب خود را با استفاده از عبارات کوتاه بنویسید.

اکنون که سخنرانی خود را نوشتید، باید در مورد نحوه ارائه آن فکر کنید.

مرحله ۳. سخنرانی خود را در یک ابزار حرفه ای ارائه کپی کنید

در حالی که ممکن است مواردی وجود داشته باشد که ابزار ارائه حرفه‌ای در دسترس یا مناسب نباشد، برای اکثر مواقع یک ابزار ارائه می‌تواند به آسان‌تر کردن فرآیند سخنرانی شما در جمع کمک کند. بسیاری از ابزارهای ارائه، مانند  اسلایدهای Google  یا  پاورپوینت ، حتی شامل ابزارهایی مانند یادداشت‌های بلندگو و امکان افزودن صدا یا ویدیو هستند که به جذاب‌تر کردن سخنرانی شما کمک می‌کند.

اگر از ابزار ارائه برای ارائه سخنرانی خود استفاده می کنید، از یک الگوی حرفه ای استفاده کنید تا مطمئن شوید که ظاهر ارائه شما تأثیر خوبی بر مخاطبان شما می گذارد.

نحوه ظاهر مطالب ارائه شما مهم است. اگر طراحی ارائه شما غیرحرفه ای یا شلخته باشد، ممکن است بر درک مخاطبان از سخنرانی شما تأثیر بگذارد. به علاوه، اگر بدانید ارائه شما خوب به نظر می رسد، احساس بهتری خواهید داشت و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

دسترسی به برترین منابع پاورپوینت و گوگل اسلاید

همچنین فراموش نکنید که تصاویری را به ارائه خود اضافه کنید تا نکات خود را نشان دهید. نمودارها و عکس‌ها همگی راه‌های موثری برای جلب توجه مخاطب هستند. به علاوه، یک تصویر خوب در واقع می تواند به شنونده شما کمک کند تا نکات شما را بهتر درک کند.

سخنرانی | اعتماد به نفس

سخنرانی در جمع با اعتماد به نفس

۳. چگونه مهارت های صحبت کردن خود را از طریق تمرین بهبود بخشید

اکنون که درباره موضوع خود تحقیق کرده اید، سخنرانی خود را نوشته اید و آن را در یک ابزار حرفه ای قرار داده اید، آماده اید تا سخنرانی خود را ارائه دهید.

شما واقعا نمی توانید با اطمینان در جمع صحبت کنید مگر اینکه با مطالب خود آشنا باشید. یکی از مهم ترین عوامل در نحوه صحبت با اعتماد به نفس، تحویل است. و بهترین راه برای ارائه یک سخنرانی با اطمینان از طریق تمرین است.

بنابراین، سخنرانی خود را تمرین کنید. هرچه صحبت های خود را بهتر بدانید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. بنابراین، سخنرانی خود را بارها و بارها بیان کنید.

اگر می توانید سخنرانی خود را حفظ کنید، اما اگر نمی توانید به خاطر داشته باشید که ابزار ارائه شما احتمالاً دارای یادداشت های سخنران است. اگر از یک ابزار ارائه حرفه ای استفاده نمی کنید، اشکالی ندارد که چند کارت یادداشت ایجاد کنید که بتوانید هر از چند گاهی به آن نگاه کنید. اما برنامه ریزی نکنید که سخنرانی خود را کلمه به کلمه از روی یک تکه کاغذ بخوانید.

در حین تمرین به عواملی مانند :

 • چقدر سریع حرف میزنی : سخنرانان بی تجربه اغلب خیلی سریع صحبت می کنند و درک آن را برای شنوندگان دشوار می کند. آهسته (اما نه خیلی آهسته) و واضح صحبت کردن را تمرین کنید.
 • نفس کشیدن : برخی از سخنرانان اگر عصبی شوند نفس خود را حبس می کنند. اگر با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید، برای استراحت های تنفسی برنامه ریزی کنید که طبیعی به نظر می رسند. این را در طول جلسات تمرین خود آزمایش کنید.
 • پرکننده های غیر ضروری را حذف کنید : از شر کلمات غیر ضروری مانند ام، اوه، لایک و عبارات مشابه خلاص شوید. در حالی که اضافه کردن این عبارات به گفتار خود در حین صحبت معمول است، اما باعث می شود عصبی به نظر برسید و اعتماد به نفس کمتری داشته باشید.
 • وضعیت شما : وضعیت بدن شما عامل دیگری است که می تواند بر اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارد. صاف بایستید، طوری که برای شما احساس آرامش و طبیعی کند.
 • زبان بدن : اشکالی ندارد که در حین صحبت کردن، کمی حرکت کنید. اگر برای شما طبیعی است حرکات دست انجام دهید – فقط زیاده روی نکنید. با این حال، مراقب باشید که به طور غیر طبیعی قدم نزنید یا حرکات غیرقابل کنترل زیادی انجام ندهید.

خوب است اگر می توانید سخنرانی خود را چندین بار جلوی آینه تمرین کنید. به این ترتیب می توانید هر عادت بدی که ممکن است داشته باشید را ببینید. اگر بتوانید دوستی پیدا کنید که تمرین شما را تماشا کند، حتی بهتر است. آنها می توانند هر گونه عادت بد صحبتی را که ممکن است از آن آگاه نباشید هشدار دهند. گزینه دیگر این است که از یکی از سخنرانی های تمرینی خود ویدیو بسازید تا بتوانید اشتباهاتی را که مرتکب می شوید ببینید و آنها را اصلاح کنید.

متوجه خواهید شد که هرچه بیشتر سخنرانی خود را تمرین کنید، بهتر خواهید شد. شما با آن راحت‌تر خواهید بود زیرا تمرین کرده‌اید – اعتماد به نفس خود را در سخنرانی عمومی به دست آورده‌اید. سخنرانی در جمع با اعتماد به نفس

۴. چگونه در جمع با اطمینان صحبت کنیم

اکنون که یاد گرفتید چگونه از طریق آمادگی کافی با اعتماد به نفس صحبت کنید، زمان آن رسیده است که واقعاً سخنرانی خود را انجام دهید. برخی از مراحل وجود دارد که می‌توانید در روز سخنرانی خود انجام دهید تا به روان‌تر شدن آن کمک کنید.

در روز سخنرانی شما :

 • تصور کنید سخنرانی شما تمام شده و موفقیت بزرگی بود.
 • لباسی حرفه ای بپوشید که به شما احساس خوبی نسبت به خودتان بدهد.
 • زودتر به محلی که قرار است سخنرانی خود را انجام دهید برسید.
 • مطمئن شوید که تجهیزات شما به خوبی کار می کنند

در طول سخنرانی شما :

 • به یاد داشته باشید، شما تمرین کرده اید. شما این توانایی را دارید شما می توانید آن را انجام دهید.
 • سخنرانی خود را همانگونه که تمرین کرده اید بیان کنید.
 • با پرسیدن سوال مخاطب را درگیر کنید.
 • اگر سخنرانی شما به خصوص طولانی است، در نیمه راه به مخاطب استراحت دهید.
 • ادامه بده، حتی اگر اشتباه کنی. شانس این است که مخاطبان شما حتی متوجه نشده باشند

۵. درباره نحوه صحبت کردن در جمع بیشتر بدانید

اگر سخنرانی عمومی چیزی است که اغلب انجام می دهید یا فقط علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد آن هستید، یک یا چند مورد از آموزش های زیر را مطالعه کنید تا حتی بیشتر بیاموزید :

چگونه سخنرانی انگیزشی عالی بنویسیم

نتیجه

اگرچه ممکن است از سخنرانی ترس داشته باشید، اما می توانید با پیروی از توصیه های بالا یاد بگیرید که چگونه با اطمینان صحبت کنید. اکنون که یاد گرفتید چگونه با اطمینان در جمع صحبت کنید، آماده ارائه یک سخنرانی موفق هستید. موفق باشید!

توجه تحریریه: این محتوا در ابتدا در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. ما دوباره آن را به اشتراک می گذاریم زیرا ویراستاران ما تشخیص داده اند که این اطلاعات هنوز دقیق و مرتبط هستند.