فست فود تولید محتوا

فست فود تولید محتوا

فست فود تولید محتوا

فست فود تولید محتوا 1536 1024 drrjblog

فست فود تولید محتوا چالشی برای رشد یا نابودی برند

فست فود تولید محتوا چیست و چگونه بر فعالیت دیجیتال مارکتینگ یک برند تاثیر میگذارد؟ آیا میتوان همچون یک فست فود تولید محتوا داشت و انتظار کیفیت داشت؟ چرا در فضای آنلاین عادت های غلط جای رفتارهای صحیح برندسازی را گرفته اند؟

در این مقاله قرار است تا با یکدیگر نگاهی به بزرگترین اشتباهات برندها در زمینه تولید محتوا داشته باشیم، آنهایی که حجم بالای محتوا را بهتر از تولید محتوای با کیفیت میدانند.

در طول مدت زمان فعالیت شخصی با برندهای گوناگون متوجه رفتارهایی شده ام که حتی بسیاری از آنها باعث آزار من و تیم اجرایی ام شده اند. رفتارهایی که بزرگترین آسیب را ابتدا به خودشان وارد مینماید.

تعداد مشتریان من در این زمینه کم نبوده و از اینستاگرام تا وبسایت به تولید محتوا مشغول بوده اند. این مشتریان در زمینه فروش کالا، خدمات ، کالای لوکس، غذا و گردشگری مشغول بوده اند و رفتارهای اشتباه آنها تاثیر منفی خود را در هر زمینه داشته و ربطی به نوع فعالیت آنها نداشته است.

این مقاله برای مدیران و صاحبان کسب و کار گرفته تا افرادی که خود خدمات تولید محتوا انجام میدهند مفید است.

فست فود تولید محتوا چیست ؟

شما صاحب یک رستوران هستید و وظیفه اصلی شما ارائه غذای با کیفیت به مشتریان است، این مشتریان به دلیل ارائه غذای خوب از سوی شما آن را به سایرین معرفی میکنند و در نتیجه آن تعداد مشتریان شما هر روز رو به افزایش است.

در واقع غذایی که شما ارائه میدهید همان خوراک محتوایی است که در فضای آنلاین به مخاطب میدهید. آشپز شما در شروع کار و با توجه به حجم مشتریان دارای یک فرصت ایده آل به نام زمان است. زمان باعث شده تا او بتواند مواد اولیه با کیفیت تهیه نماید و مراحل آماده سازی را بخوبی انجام دهد.

نکته دوم در خصوص زمان امکان پخت غذا با کیفیت بالا است و سرو غذا با گارنیش (طراحی مناسب)، که مشتریان را خرسند و رازی نگاه میدارد. شما به عنوان مدیریت رستوران نگاهی بعه رقبا دارید و حجم فروش آنها را مورد بررسی قرار میدهید.

اولین گناه در زمینه تولید محتوا

نگاه مقایسه ای شما به سایر برندها خوب است اما این مقایسه بایستی در یک چهارچوب قابل اندازه گیری تعریف شود. شما نمیتوانید بدون در نظر گرفتن متراژ فروشگاه، زیرساخت ها، تعداد پرسنل و موقعیت جغرافیایی چنین مقایسه ای را انجام دهید.

چنین اشتباهی باعث میشود تا پرسنل تولید شما دچار دلسردی، استرس و نا امیدی نسبت به تفکرات مدیریتی شما شوند.

فست فود تولید محتوا

فست فود تولید محتوا

مورد دیگر سبک کاری است، شما برای خود برنامه های متفاوت و ایده های خاصی دارید که قابل مقایسه با دیگر همکارانتان نخواهد بود. شما بدنبال مخاطبین خاص خود هستید و سبک غذایی خود را میخواهید داشته باشید که به هیچ عنوان با رقیب قابل مقایسه نیست و اگر هم چنین باشد، انتخاب شما در زمینه ارائه محصول و خدمات اشتباه بوده است.

آنالیز همکاران و بررسی فرصت های رقابتی بسیار مهم است اما به قیمتی که شما مسیر حرکتی خود را فراموش نمایید. شما بایستی کاملا به رشد اید های اولیه خود و اهداف بلند مدت متمرکز باشید.

مشتریان شما همچنان در حال افزایش هستند و شما میخواهید حجم بیشتری از مشتری را پاسخگو باشید. به همین دلیل زمان پخت را تغییر میدهید، زمان ارائه سرویس را تغییر میدهید و به جای تهیه مواد اولیه با کیفیت شما هم به روش دیگر دچار تامین کننده های عمده میشوید.

این موضوع کیفیت غذایی شما را کاهش داده و کیفیت سرویس دهی را با کاهش روبرو میکند. با زیر ساختی که شما قبلا داشته اید افزایش حجم غذای ارائه شده یک اشتباه بزرگ است و اینجا :

دومین گناه در روند تولید محتوا

بسیاری از برندها انتظار دارند تا یک تیم تبلیغاتی و بازاریابی و یا تولید محتوا با برنامه های خودشان فروش آنها را افزایش دهند، حال اگر این تیم توانست فروش را افزایش دهد آنها زیرساخت ها را تقویت میکنند.

در سیستم غذایی باید اینگونه گفت که شما با یک فر غذا روزانه ۲۰۰ پرس غذا ارائه میدهید، حال با تبلیغات میخواهید تعداد این غذا را به ۴۰۰ افزایش دهید، اما اگر افزایش یافت شما فر دوم را خرید میکنید و به تیم آشپزخانه کمک میکنید.

فست فود تولید محتوا

فست فود تولید محتوا

در اینجا شما بسیار آسان در حال نابودی برند خود هستید. چرا که بدون فراهم آوردن زیرساخت مناسب در حال افزایش انتظار مشتریان هستید. شما در اولین گام از ۲۰۰ غذا به ۲۲۰ غذا در روز میرسید و این مشکل است چرا که کیفیت غذای شما مورد تاثیر قرار میگیرد.

شما دچار مشکل انتخاب هستید چرا که ۲۰ غذا ارزش خرید فر را ندارد و یک فر هم پاسخگوی نیاز نیست. روند تبلیغات را نمیتوان متوقف نمود و زیر ساخت شما هم درست نیست.

این موضوع به ویژه در مورد برندهایی که فروش کالا دارند بیشتر نمایان است. شما میخواهید فروش خود را افزایش دهید در حالی که انبار شما و توان تامین کالای شما هنوز افزایش توان نداشته، اگر تولید محتوای شما پاسخگوی افزایش فروش باشد شما با یک ضد تبلیغ بزرگ یعنی عدم توان پاسخگویی به مشتریان روبرو میشوید.

تا این جا با دو نکته مهم آشنا شدیم : اول آنکه محتوای خود را با دیگران مقایسه نکینم زیرا که استراتژی ها و روند تبلیغات و بازاریابی شما کاملا متفاوت است و هیچ ربطی به همکاران و رقبا تجاری شما ندارد و دوم آنکه تیم تولید محتوا شما در مسیر تبلیغات و بازاریابی بر اساس توان زیر ساختی شما گام خواهد برداشت نه زیر ساخت شما بر اساس فعالیت تولید محتوا.

همه ما این نکته را بخوبی میدانیم که کیفیت غذای رستورانی با فست فود از نظر مواد اولیه و ارزش غذایی و همچنین حفظ سلامتی قابل مقایسه نیست. شما میدانید که عامل بسیاری از بیماری ها از جمله چاقی، چربی خون، دیابت و غیره فست فود ها هستند و دو عامل مهم این میان نقش دارند یکی مواد اولیه و دیگری سیستم پخت.

تهیه غذایی مثل کباب برگ حدود ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد در حالی که یک همبرگر فست فودی یا ساندویچ سرد ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان لازم دارد. دلیل مراجعه شما به فست فود با توجه به مشکلاتش یک عامل است : نداشتن زمان = نداشتن صبر.

سومین گناه در روند تولید محتوا

عدم صبر، شما میخواهید برداشت های آنی داشته باشید و کیفیت را قربانی کرده اید. بسیاری از برندهایی که من با آنها کار کرده ام چنین مشکلی را دارند و با انتشار یک پست انتظار آن را دارند تا سریعا پاسخ ار سوی مخاطب دریافت کنند.

تولید محتوا یک روند ذهنی است و اگر در طی مسیر بتواند با مخاطبین از نظر فکری و ذهنی ارتباط برقرار نماید مشاهده میکنید که مشتریان بیشتری بر قطار شما سوار میشوند، در حالی که مدیران بعد از انتشار پست اول و عدم مشاهده نتیجه دلخواه از تیم تولید محتوا میخواهند تا سریعا پست بعدی را منتشر نماید.

بسیاری از مدیران افزایش تعداد پست در وبسایت و یا اینستاگرام را دلیلی بر در چشم بودن میدانند و به مدل فست فودی تیم را هدایت میکنند که این موضوع تنها یک پیام دارد : تولید محتوای فست فودی بی کیفیت.

مشتری شما یا مخاطب شما یکبار از روی ناچار و یا تجربه متفاوت به شما مراجعه میکند و این آخرین دیدار خواهد بود، او متوجه آشفتگی شما شده و نمیتواند مسیر حرکتی شما را به درستی تشخیص دهد، آنها سوار یک قطار بدون ریل و مقصد مشخص نمیشوند.

شما بدون یک برنامه جامع و هدفمند و تنها با تولید انبوهی از محتوا نمیتوانید به نتیجه مطلوبی دستیابی داشته باشید، اما راز تولید محتوا با کیفیت در چیست ؟

تولید محتوا کم، اما با کیفیت

دلیل شما برای تولید محتوا جلب توجه مخاطب است نه تعداد فالوورها، مشکل بسیاری از برندها یا فعالان دیجیتال مارکتینگ در آن است که میخواهند تعداد لایک و فالوور خود را افزایش دهند، اما با افزایش تعداد محتوا نه کیفیت محتوا.

شما به مدت یک هفته در پیج خود هیچ پستی نمیگذارید اما بعد از گذشت چند روز ایده پردازی و فکر اقدام به تولید یک عکس تبلیغاتی و یا ویدئو میکنید که سر و صدای زیادی به همراه دارد، این محتوا توسط مخاطبین منتشر شده و بازدید بالایی به همراه دارد یعنی یک غذای رستورانی با کیفیت و متفاوت.

اما در مقابل میتوانید در طول هفته هر روز ۳ تا ۴ پست به صورت عکس و ویدئو در پیج خود قرار دهید که محتوای معمولی بوده و تنها مخاطبین موجود شما سرگرم میکند و ارزش بازنشر ندارد و این محتوا فست فودی است.

محتوایی که بدون خلاقیت و هدف تولید شده و در نتیجه نمیتواند بازخورد های مثبت در سطح کلان برای شما به همراه داشته باشد.

فست فود های ۵ ستاره

کی گفته همه فست فود ها بد هستند. شما بسیاری از فست فود های جهانی را میشناسید که برند شده و ارزش های مالی بالایی دارند و کیفیت غذای آنها زبان زد خاص و عام است و این نکته نشان دهنده آن است که تولید محتوای فست فودی هم میتواند موفق باشد، اما چگونه ؟

نکته اینجاست که یک فست فود زمانی میتواند پله های موفقیت را بالاتر از یک رستوران طی کند که اول از همه زیرساخت های درستی داشته باشد. فست فود هایی که برند جهانی هستند حتی تامین مواد اولیه را در مزارع خودشان انجام میدهند.

آنها از صفر تا صد مراحل را در یک فرآیند سازمان یافته تحت کنترل داشته و با آنکه شعب گوناگونی در سرتاسر جهان دارند، اما نمیگذارند روند تولیدشان درگیر مشکلات شود و پاسخگویی به مشتریان را طبق چارت سازمانیشان انجام میدهند.

اگر شما هم یک برند در سطح جهانی و یا تولید محتوایی برای افزایش مخاطب میخواهید باید آگاه باشید که تیم تولید محتوا شما باید براساس نیاز و اهداف شما برنامه ریزی شود، شما میتوانید یک الگوی محتوایی کلان داشته باشید و این موضوع یعنی قدرت رقابتی برای شما.

ابعاد برند خود در زمان کنونی را اندازه گیری نمایید، سپس با توجه به اهداف بلند مدت به فکر تیم تولید محتوای خود باشید. توجه داشته باشید در زمانی که ما زندگی میکنیم برند بودن تنها با داشتن محتوا امکان پذیر است و این محتوا باید بسیار حرفه ای و تاثیرگذار باشد.