مدیریت تبلیغات هدفمند

مدیریت تبلیغات هدفمند

مدیریت تبلیغات هدفمند

مدیریت تبلیغات هدفمند 2560 1707 drrjblog

مدیریت تبلیغات هدفمند

مدیریت تبلیغات هدفمند : جامعه ایران در چند سال اخیر با واژه های جدیدی آشنا شده است. این زمان بندی مدرن در کسب و کار حدوداً از اول سال ۱۳۸۰ آغاز شد ولی شدت و حجم بالای آن در میان عموم مردم از سال ۱۳۸۸ آغاز گردید.

کلماتی که بسیار شنیده بودیم و دیده بودیم اما شناخت صحیح و درستی نسبت به آنها نداشتیم یا به شدت از آنها فراری  بودیم.

تبلیغات اثربخش ، اتاق فکر، طوفان فکری، برند تجاری، ثبت برند، برندینگ و دیگر دسته بندی ها حتی در زمینه فروش و بازاریابی عده ای که در آغاز کسب وک ار خود بودند و یا اطلاعات آنها در بانک های اطلاعاتی در دسترس بود.

عده ای هم که در سر فکرِ ثروت های یک شبه را می پروراندند. بازاریابی تبلیغاتی از نوع نیازمندی ها همه جا را در برگرفته بود و هر روز به صفحات روزنامه های نیازمندی اضافه می شد.

تماس هایی که گاهی باعث می شدند تا گوشی همراه خود را خاموش کنیم تا شاید تنفسی به خود و تلفن بدهیم.

بسیاری هم در این بین تنها به فکر جیب خود بودند و آگاه یا نادان نسبت به آنکه درحال تخریب بسیاری از کسب وکارها هستند. حال با تمام اتفاقات به وجود آمده و با توجه به سرعت تکنولوژی دیگر همه ی ما کم و بیش می دانیم که تبلیغات یکی از ارکان مهم هرکسب و کاری است.

ولی اینکه تبلیغات به چه روشی و اصولی بایستی شکل بگیرید تا سرمایه گذاری باشد، اهرمی است بسیار مورد نیاز و حساس، اما پرخطر.

رسانه فروش ها خود را مدعی بی چون و چرا برای تبلیغات اثربخش می دانند و از طرف دیگر کانون های تبلیغاتی که میخواهند یک طراحی لوگو را به اسم هویت برند تمام کنند و در این میان چاپخانه های درد کشیده که بازیچه تمام علما می شوند تا شاید چرخ صنعتشان بچرخد.

اما دوستان من اگر شما هم کسب و کاری دارید و به فکر رونق و روشنی چراغ آن هستید، بدنیست به این موضوع آگاه باشید که با وجود شرایط اقتصادی ضعیف همچنان راه نجات شما از رکود اقتصادی چیزی جز واژه تبلیغات نیست. اما اگر می خواهید آگاهانه از شر مشکلات حجیم آن رهایی یابید بهتر است همچنان مطالعه این مقاله را ادامه دهید.

در اینجا ابتدا نیاز است تا تعریفی جدید ، مدرن و گویا از تبلیغ داشته باشیم و من با توجه به تجربیات خود از تبلیغ آن را اینگونه برای شما ترجمه می کنم :

تبلیغ، هرنوع سرمایه گذاری در معرفی محصول که منجر گردد تا مشتری وجهی را برای خرید به شما پرداخت نماید.

این جمله کوتاه را می توان به روش های گوناگونی تفسیر و برداشت کرد اما حال این نکته مهم وجود دارد که هر محصول و خدمتی را به چه تبلیغی و چه روشی می توان معرفی نمود.

ابتدا به این نکته اشاره می نمایم که همان طور که از گذشته آگاه هستید و بزرگان ما بیان می کردند بهترین تبلیغ آن است که مردم از شما بگویند یعنی تبلیغ دهان به دهان. اما چه عواملی باعث می شد تا تبلیغ دهان به دهان در کسب و کار ما اتفاق افتد :

صداقت در مدیریت تبلیغات

اولین مسئله صداقت و حفظ کیفیت است. اگر شما در کار خود به هر دلیلی صادقانه با مشتری رفتار نکنید، قطعاً هر تبلیغ و هزینه های آن یک شکست سرمایه گذاری است.

فراموش نکنید قدرت کلام مردم بزرگترین بیلبورد تبلیغاتی در جامعه ی کنونی است. اگر کلام مردم به هر دلیلی به نفع شما نباشد در مقابل هر مشتری ناراضی شما مشتری دیگری را از دست خواهید داد.

کیفیت در مدیریت تبلیغات

مورد بعدی کیفیت است، گاهی در مورد کسب و کار هنگامی که بحث کیفیت می شود ما فکر می کنیم که هر روز بایستی بهتر از دیروز باشیم، درحالی که این باوری اشتباه است.

یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه داشت حفظ کیفیت است. مهم نیست که شما در چه سطحی در حال ارائه خدمات هستید. مهم آن است  که محصول و یا خدمات ارائه شده توسط شما همیشه با همان کیفیت روز اول ارائه گردد.

حال اگر سطح کیفی شما رو به منفی باشد شما را ترک و قطعاً اگر بهتر هم باشد باز شما را ترک می کنند. برند یک واژه کلان است ولی یکی از ویژگی های مهم آن حرکت در یک خط برای همیشه است. شاید جالب باشد بدانید چرا شرکت تویوتا محصولات بسیار لوکس خود را با برند لکسوس ارائه می نماید.

مدیریت تبلیغات هدفمند

تبلیغات اثربخش چیست

یا چرا شرکت هیوندای محصولات درجه یک خود ار در گروه کیا موتور ارائه می نماید. دلیل همین مورد است، مشتریان شما نه بدتر می خواهند و نه بهتر، مشتریان تنها به دنبال حفظ ساختار برای همیشه هستند.

افرادی که مشتری شما شده اند، همان کیفیت و سطحی را میخواهند که روز اول دیده اند.

مخاطب شناسی

گام بعدی در زمینه تبلیغات بررسی زمینه فعالیت و نوع ارتباط آن با مشتریان است.

مثال جالب در این زمینه را میتوان در مورد رئیس شرکت بنتلی زد که وقتی از او پرسیدند چرا محصول شما در تلویزیون تبلیغ نمی شود ، پاسخ داد : مشتریان من وقتی برای تماشای تلوزیون ندارند.

قبل از آنکه به یک کانون و یا مرکز رسانه ی تبلیغاتی مراجعه نمایید ابتدا مخاطبین و مشتریان خود را شناسایی نمایید.

شاید مشتریان شما روزنامه بیشتر می خوانند، شاید آنها در رسانه های اجتماعی فعال هستند، شاید آنها بیشتر در خیابان و در فضای شهر تردد دارند! اصلاً مشتریان شما در چه رده و گروه سنی یا جنسی قرار دارند.

در شرایط اقتصادی هر فعال اقتصادی به فکر منافع اقتصادی خود است حتی اگر عملی که برای شما انجام می دهد، سود سرشاری به شما برساند، سپس بهترین گزینه را خود قبل از مراجعه به فروشندگان تبلیغات شناسایی نمایید تا آگاه باشید که چه اتفاقی در حال وقوع است.

مدیریت تبلیغات هدفمند

تبلیغات اثربخش چیست

مسئله بعدی که در روند تبلیغات سطح کاری شما و سازگاری آن با افکار مشتری است، شما نمی توانید تبلیغ بزرگی در سطح مرسدس بنز را برای خودروی پراید فراهم نمایید و انتظار داشته باشید که مشتریان به شما مراجعه نمایند.

البته این مراجعه اتفاق خواهد افتاد،اما اتفاقی که به آن مراجعه اشتباه می گوییم و نوععی تبلیغات منفی تلقی خواهد شد.

افراد با ذهنی ساخته شده به شما رجوع می کنند ولی در عمل با پدیده ای متفاوت روبرو می شوند.

زمان در مدیریت تبلیغات هدفمند

یکی از موارد بسیار مهم در روند تبلیغات زمان بندی درست است، شما نمی توانید در زمان اشتباه و بدون هماهنگی با زیر ساخت های داخلی و همچنین عدم در نظر گرفتن شرایط مشتریان اقدام به تبلیغ نمایید.

فکر کنید که در ایام تعطیلات و در زمانی که یکی از سرگرمی های مردم خوراکی و تفریح غذایی است شما بدون در نظرگرفتن توان خروجی سیستم خود اقدام به تبلیغ فروش فوق العاده درمورد فروشگاه خود نمایید.

حال حجمی ازمشتریان به سمت شما سرا زیر می شوند و انتظارشان غذای لذیذ و سریع و ارزان است اما زیر ساخت شما برای ارائه خدمات به مشتریان فراهم نیست.

یا حالتی را در نظر بگیرید که جامعه درگیر جشن و پای کوبی شب عید است و شما به عنوان یک فروشنده لباس تبلیغ ست های مشکی خود را می نمایید.

مطمئناً مشتریان به شما مراجعه خواهند کرد، اما آن هایی که مشکی را رنگ عشق می دانند رعایت زمان بندی در زمینه تبلیغات و شرایط اجتماعی یکی از الویت های مهم تبلیغات است که باید آن را در نظر گرفت و قطعاً بدون برنامه زمانی سرمایه یعنی هزینه و تنفر شما از این واژه دوست داشتنی.

فن بیان در مدیریت تبلیغات

مسئله بسیار مهم دیگر در زمینه تبلیغات واژه ای است که شاید در این حوزه چندان برای شما آشنا نباشد ولی حتماً در اینجا با اثرات آن آشنا خواهید شد و آن هم (( فن بیان)) است.

بله این مسئله بسیار مهم است که وقتی شما با مشتریان خود سخن می گوئید، دقیقا با توجه به سن و سال آن ها و شخصیت آن ها سخن بگوئید. هرگز کلماتی که برای گروه سنی کودک و نوجوان استفاده می نماییم را نمی توان برای گروه جنسی بانوان استفاده نمود.

همچنین موضوع بسیار مهم در این زمینه نحوه بیان و استفاده از کلمات است، به طور مثال واژه هایی مثل فروش فوق العااده، بهترین گارانتی و غیره دیگر برای ذهن مردم خریدار ندارد.

جمع بندی، به طور کلی یکی از مسائل مهم در زمینه مدیریت تبلیغات هدفمند آگاهی شما برای مشتریان است. تبلیغاتی که براساس آگاه سازی به اطلاع رسانی و رفع نیاز مشتریان طراحی می گردند. بسیار کاربردی تر از تبلیغاتی هستند که به طور مستقیم بر روی یک کلید واژه تاکید دارند.

قبل از ارائه هرنوع تبلیغ ابتدا همه جوانب را در نظر گرفته و توجه داشته باشید که این امر یک سرمایه گذاری است ولی اگر شما این سرمایه گذاری را به درستی انجام ندهید قطعاً برای شما هزینه ای سنگین و بدون بازگشت خواهد شد.

تولید محتوا پادشاه کسب و کار

تمام بخش های تبلیغاتی شما برای دیده شدن نیازمند یک استراتژی برنامه ریزی شده و هدفمند است و اگر شما بتوانید طبق دستورات واحد بازاریابی و فروش و براساس نیازهای رسانه ای در تبلیغات به یک محتوای درست دست پیدا کنید قطعا پاسخ خوبی دریافت خواهید کرد.

ایجاد و تولید محتوای هدفمند میتواند شما را در مسیر درستی از بازاریابی قرار دهد که دریافت پاسخ های جذب از سمت آن برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تولید محتوا مطالعه نمایید : لینک مقاله

قبل از آنکه تبلیغ خود را از فروشندگان رسانه خریداری نمایید با یک مشاور امین مشورت نمایید. مدیریت تبلیغات هدفمند