نحوه شروع کسب و کار

نحوه شروع کسب و کار: میخواهید یک تجارت مطمئن و برنامه ریزی شده را آغاز نمایید باید اولین قدم داشتن طرح کسب و کار باشد، این امر یک استاندارد جهانی است.
نحوه شروع کسب و کار

نحوه شروع کسب و کار

نحوه شروع کسب و کار 2560 1707 drrjblog

نحوه شروع کسب و کار

نحوه شروع کسب و کار : یک راهنمای جامع برای استارت آپ ها

همه در زمانی مشخص نیازمند راه اندازی کسب و کار هستند، شرایط اقتصادی، وضعیت بازار، نیاز مردم و بسیاری نکات دیگه همه از عوامل تاثیرگذار برای شروع کسب و کار هستند.

من همین ابتدا یک نکته بسیار مهم را میگم و اینکه ۹۰ درصد کسب و کارهای موفق مربوط به کسانی میشه که بدون در نظر گرفتن آیتم های بالا و تنها بر اساس علاقه شروع به کار کردند و در نتیجه با قدرت عشق توانسته اند موفقیت های بزرگی را بدست بیارند.

در هرصورت وقتی قرار باشه کسب و کار یا یک تجارت بزرگ را راه اندازی کنیم چند نکته بسیار مهم وجود خواهد داشت مثل برنامه ریزی، زمانبندی و شرایط اقتصادی.

نکته مهم اینه که در شرایط کنونی از هر ۱۰ نفر حدود ۶ نفر طبق آمار تمایل دارند تا کسب و کار خودشان را تغییر دهند. این تغییرات به دلیل شروع اشتباه و عدم آگاهی نسبت به سبک تجارت نوین است.

فرقی نخواهد داشت که شما در کدام کشور و با چه شرایطی در حال زندگی هستید، نکته مهم اینجاست که بدلیل تحولات اقتصادی و تکنولوژی امروز برندهای بزرگ تجاری در همه جا حضوری قدرتمند دارند، پس اگر به دنبال موفقیت و دیده شدن هستید شما هم باید سبک های جدید تجارت و امکانات دیجیتال مارکتینگ را مورد استفاده قرار بدید تا در مسیر تعاملات باشید.

اما نکته مهمی که بسیاری از جوانان و استارت آپ ها در نظر نگرفته اند برنامه ریزی اصولی و پایه است.

من رامین جهرمی هستم و در اینجا سعی میکنم تا مهمترین مسائل در خصوص شروع یک کسب و کار را برایتان شرح دهم و از آنجایی که شما تازه میخواهید فعالیت خود را آغاز کنید در این مرحله رایگان با شما هستم.

نحوه شروع یک تجارت :

 1.  یک برنامه تجاری بنویسید.

 2. برای شروع حتما قوانین و مقررات را مرور کنید.

 3. ساختار حقوقی کسب و کار خود را تعیین کنید.

 4. نام کسب و کار خود را ثبت نمایید

 5. شرایط و الزامات مالیاتی را بررسی نمایید

 6. استراتژی های جذب مشتری را تعریف کنید

 7. کسب و کار خود را بازاریابی کنید

 8. محصولات و خدمات خود را بفروشید

 9. مشتریان خود را راضی نگاه ندارید

 10. وجوه را تعیین کنید

شروع یک کسب و کار در واقع دارای قطعات بی شماری پازل است که باید در کنار یکدیگر قرار بگیرد. برخی بسیار سرگرم کننده و جذاب است و برخی میتواند بسیار سخت و چالش برانگیز باشد، در هر صورت تمام آنها با یکدیگر هستند و اگر میخواهید به موفقیت دست پیدا کنید بایستی خود را برای چنین چالشهایی آماده نمایید.

دانلود طرح مدل کسب و کار

اما نگران نباشید، با برنامه ریزی صحیح و شناخت چالش های پیش رویتان مسیر آسان تر و رشد شما سریعتر خواهد بود.

گام اول : طرح کسب و کار چیست ؟

طرح کسب و کار یک سند تجاری است که به شما نمایش میدهد چگونه با تجارت خود زندگی کنید، در این سند مشخص میشود که چه چیزی را میتوانید بفروشید، ساختار کسب و کارتان چگونه است، بررسی بازار چگونه خواهد بود، چگونه محصولات به فروش میرسد، چه مقدار بودجه نیاز خواهید داشت و به چه مجوزهایی نیاز خواهید داشت.

در اصل یک سند تجاری دقیق و هدفمند میتواتد به شما کمک کند که متوجه شوید آیا طرح تجاری شما ارزش شروع کردن دارد یا خیر؟ این موضوع میتواند در مدت زمان کوتاهی تکلیف شما را مشخص کند که آیا سرمایه شما به نتیجه میرسد یا بهتر است همین الان به دنبال ایده های جدید باشید.

در این مقاله به نکات مهم و کلیدی خواهیم پرداخت که اساس یک تجارت جدید بر اساس الگوهای رفتاری اجتماعی و بازار نوین است.

قبل از شروع پیشنهاد میکنم چک لیست طراح تجاری خود را دانلود نمایید تا قدم به قدم با یکدیگر پیش رویم.

۱- آنچه را که شما را متفاوت میسازد کشف نمایید :

قبل از شروع به هر کاری بهتر است تفاوت های خود را بدرستی ترسیم نمایید. مثلا اگر میخواهید لباس ورزشی تولید کنید تفاوت شما با برندهای موجود در بازار چیست ؟

نکته مهم آنکه در برخی کسب و کارها موقعیت جغرافیایی نیز یک تفاوت بشمار میرود. مثلا شما پوشاک ورزشی خود را در مناطقی ارائه میدهید که هیچ برند دیگری وجود ندارد.

اما در نقطه مقابل هم برخی تفاوت ها اصلا تفاوت در تجارت بشمار نمیروند، مثلا دکوراسیون فروشگاه شما در کنار دیگر فروشگاه های ورزشی تفاوت نخواهد بود، زیرا مصرف کننده کالای شما را بررسی میکند و نه فضای کسب و کارتان را.

در تفاوت های اصلی بایستی ویژگی های خاصی داشته باشید. مثلا تنها لباس ورزشی برای یک رشته خاص آماده میکنید و یا بخشی از درآمد برند شما صرف امور خیریه میشود.

تعجب نکنید زیرا امور خیر خواهانه نیز یک تفاوت در رویکرد و نگرش برند شما محسوب میشود که برای بسیاری از افراد جذاب است.

توجه داشته باشید : شما تنها یک محصول یا خدمت را نمیفروشید و در واقع شما ترکیبی از محصول، خدمات، دیدگاه و رفتارها و مخصوصا ارزش ها میفروشید.

۲- خلاصه و کوتاه برنامه ریزی کنید :

امروز در برداشتن گام های تجاری بایستی هدف های کوچک و ملاحضه شده برداشت. شاید تمامی نتایج تحقیقات بازار شما وسوسه انگیز باشد و بتوان از فروش هر کالایی کسب درآمد داشت اما این موضوع شما را یک متخصص نشان نمیدهد و موجب پراکندگی در افکار شما خواهد شد.

جزئیات و ایده های خوب را شناسایی و در جایی دیگر برای زمان مشخص نگه دارید. شما تنها باید بر کسب درآمد اصلی خود متمرکز باشید. اینگونه خواهید توانست تا سریعتر به نتیجه دلخواهتان دست پیدا کنید.

۳- شما میتوانید و باید تغییر ایجاد کنید :

به خاطر داشته باشید که سند تجاری شما یک روح زنده و متعلق به اجتماع مردمی در بازار است. با تغییراتی که در رفتار مصرف کنندگان شکل میگیرد باییستی شما نیز تغییرات را پذیرفته و در برنامه خود بروزرسانی داشته باشید.

نحوه نوشتن یک برنامه یا طرح تجاری

 1. خلاصه اجرایی بنویسید نحوه شروع کسب و کار

 2. شرکت و مدل تجاری خود را شرح دهید

 3. شرایط بازار را تحلیل کنید

 4. محصول یا خدمات خود را توضیح دهید

 5. کلیه ی عملکردها و نقش مدیریتی را تشریح نمایید

 6. یک استراتژی بازاریابی و فروش طراحی کنید

 7. یک برنامه مالی با هزینه های لازم و بودجه همراه با پیش بینی درآمد آماده کنید

 8. موارد فوق را با یک ضمیمه تشریح و خلاصه نمایید

حال عناصر اصلی در یک الگوی برنامه کسب و کار را توضیح و به فرآیند ایجاد آن میپردازیم :

۱- خلاصه اجرایی بنویسید :

هدف از خلاصه اجرایی اینه که شما قبل از ارائه هر نوع توضیحی بتوانید یک نمای کلی از اهداف و برنامه کاری خودتون ترسیم کنید. (نکته مهم : خلاصه اجرایی از اهداف کلی شما میتونه در برنامه ریزی ها به شدت شما را کمک کنه).

بند یک : خلاصه اجرایی باید در حد یک صفحه نوشته بشه و باید بطور اجمالی توضیح دهید که :

 • بررسی اجمالی : بطور خلاصه توضیح دهید محل کار شما کجا هست، چه چیزی را به چه کسی میفروشید
 • مشخصات شرکت : ساختار چگونه است، چه کسی مدیریت را به عهده دارد و چه تجاربی دارد، اولین استخدام او چه نیرویی است
 • محصولات یا خدمات : چه چیزی را میفروشید و تشریح شما از آن خدمت یا کالا چیست
 • بازار : چه برداشتی از بازار داشته اید و چرا بازار به محصول شما نیازمند است، در چه شرایطی بازار مناسب خواهد بود
 • ملاحضات مالی : راه اندازی کسب و کار شما به چه میزان از بودجه نیازمند است و شما چه برنامه ای برای تامین مالی دارید

۲- شرکت و مدل تجاری خود را شرح دهید :

روند فعالیت شما به چه شکلی خواهد بود، ماموریت این کسب و کار چیست و جزئیات اجرایی آن چگونه خواهد بود. در چه مکانی و به چه دلیل شرکت تاسیس میشود، نیازهای بازار که کسب و کار شما سعی در برآورده کردن آن دارد چیست ؟

محصولات و خدمات شما چگونه میتواند به آنها کمک کند و در بازار خودنمایی داشته باشد. نحوه شروع کسب و کار

۳- شرایط بازار خود را تجزیه و تحلیل کنید :

یکی از مهمترین سوالاتی که یک کارآفرین بایستی از خود بپرسد آن است که آیا ایده من جایگاهی در بازار دارد یا خیر ؟ بازار تا چه حد میتواند موفقیت شما را تضمین نماید ؟ بازار هدف شما کجاست و چرا باید آنها از شما خرید داشته باشند ؟

بطور مثال اگر شما فروشنده تشک خواب هستید در حال تولید چه محصولی و با چه سطح قیمتی هستید؟ چرا مردم باید از شما خرید داشته باشند و تشک های شما چه مزیتی برای آنها نسبت به محصولات موجود در بازار دارد ؟

شما میتوانید برای تحقیقات از بازار به اطلاعات کلی که در بازار از قبل وجود داشته مراجعه نمایید، دیدگاه هایی را از اطرافیان خود گردآوری نمایید و یا اگر قبلا در این بازار فعالیتی داشته اید با مشتریان سابق خود یک نظر سنجی داشته باشید.

شما بایستی نقاط قوت و ضعف رقیبان تجاری خود را بدرستی بررسی نمایید و متوجه شوید جایگاه و بازار کنونی آنها به چه دلیل است.

تقسیم بندی بازار : برای رسیدن به نتایج مطلوب باید بازار هدف مشخصی را در نظر داشت، یکی از نکات مهم در این خصوص تفکیک مشتریان بر اساس سطح مالی و مشخص کردن بازار هدف در مقابل محصول و خدمات است.

آیا شما میخواهید محصولی را به سطح پردرآمد بفروشید یا در سطح نرمال و رو به پایین جامعه فعالیت خواهید داشت.

۴- محصول و خدمات خود را توضیح دهید :

حال باید توضیح دهید که چه چیزی را میفروشید، محصول و یا خدمت شما چه ارزش هایی دارد و برای مصرف کننده چه امتیازاتی به همراه دارد. توجه داشته باشید که اگر نتوانید در خصوص محصولات و ارزشهای آن به درستی توضیح دهید یعنی این طرح و ایده احتمالا کاربردی و مفید نیست.

ابتدا باشرح مشکلاتی که حل میکنید آغاز نمایید و شرح دهید که چگونه میخواهید آن مشکل را برای مردم مرتفع سازید. سرانجام از چشم انداز رقابتی خود بگویید و اینکه این چشم انداز چه در مقابل دیگر رقیبان بازار چه فوایدی را دارد و چرا برای شما امتیاز بحساب خواهد آمد.

مقایسه رقابتی : تنها راه حل برای آنکه متوجه شوید از رقبای تجاری خود پیشی خواهید گرفت یا نه داشتن یک سنجش ارزشی است، آیا ارزش ایجاد شده توسط شما از نظر مالی و تجاری و کاریردی برای مصرف کننده نسبت به رقیب پیشی خواهد داشت و او شما را انتخاب خواهد کرد.

توجه داشته باشید ارزش رقابتی ارتباط مستقیمی با قیمت نخواهد داشت و ارزان بودن یا گران بودن تاثیری برانتخاب مشتری نخواهد داشت، مشتریان گاهی کالاهای گران قیمت را برای ارزش های برندینگ خریداری میکنند و شما باید این نکته را مورد توجه قرار دهید.

۵- کلیه ی عملکردها و نقش های مدیریتی را تشریح نمایید :

حال باید شرح دهید که ساختار سازمانی و مدیریتی شما به شکل است. هر کس در سازمان شما چه نقشی بر عهده دارد و چه وظایفی را دنبال میکند، مسئولیت ها را تعریف و اینکه هر کاری به چه شخص یا تیمی واگذار میشود.

هر یک از اعضای تیم را حتی آنهایی که بعدا استخدام میشوند را شرح دهید و سطح حقوقی ، تخصص و آموزش های پیشنیاز را برایشان تعریف نمایید.

۶- طراحی استراتژی بازاریابی و فروش :

اینجا نقطه ای است که باید مشخص شود دیدگاه شما نسبت به بازاریابی و روند فروش چگونه است. چگونه میخواهید در بازار پوشش ایجاد نمایید و بدرخشید. قبل از این مرحله باید تحلیل و تحقیقات بازار خود را بدرستی انجام دهید.

برای چنین کاری شما نیازمند ا هستید تا شخصیت خریدار خود را بدرستی شناسایی کنید و برانید او در کجا و چگونه زندگی میکند.

در واقع سیستم بازاریابی از شما سوالاتی دارد در خصوص مشتری که باید پاسخگو باشید : تیم فروش شما چگونه خواهد بود؟ چگونه میخواهید در بازار رشد کنید؟ چگونه با مشتری ارتباط برقرار میکنید ؟ قیمت متوسط فروش چقدر است؟ این سوالات میتواند به قیمت فروش محصول و استراتژی قیمت گذاری شما نیز کمک کند.

۷- تدوین برنامه مالی و هزینه های تجاری ، پیش بینی بودجه لازم و جزئیات درآمدی :

هزینه راه اندازی کسب و کار شما چقدر است ؟ اگر نیازمند خرید تجهیزات و زیرساخت های لازم برای کسب و کارتان هستید به چه میزان بودجه نیاز دارید و از کجا تامین خواهد شد. بعد از راه اندازی شما با هزینه هایی روبرو هستید که باید انها را پیش بینی کنید و بصورت ریز آنها را فهرست نمایید.

در برآورد هزینه ها و بودجه کوتاهی نکنید، زیرا پایان سطح بودجه آن هم در مرحله اجرای کار میتواند کل پروژه شما را با خطر از دست دادن سرمایه روبرو کند.

طرح مالی شما از مهمترین بخش ها است، تاثیر مستقیم بر شروع کار، تامین نیرو، تجهیزات و حتی سیستم بازاریابی دارد. ضمنا اگر قرار باشد برای شروع کسب و کارتان از کمک سرمایه گذاران استفاده نمایید این طرح میتواند در جلب نظر انها تاثیر مهمی داشته باشد.

۸- موارد فوق را تشریح و نکات از قلم افتاده را ضمیمه نمایید :

ممکن است برای اجرای کار خود به مجوزات و یا استانداردهایی نیازمند باشید که باید آنها را توضیح دهید ، آنها میتوانند بر روند زمانی و سبک کسب و کار شما تاثیر داشته باشند پس اگر نکته ای وجود دارد در ضمیمه خود آنها را جای دهید تا طرح کسب و کار شما کامل شود.

الگوی طرح کسب و کار

طرح کسب و کار شما کامل شده و باید ان را به شکل یک کتاب مرتب درآورید، این الگو یک نقشه راه ارزشمند است که با مراجعه به آن در هر مرحله میتوانید مطمئن شوید که میسر را در خط صحیحی طی میکنید. اهداف بدرستی پیگیری و اجرا میشوند و بعد از هر مرحله قدم بعدی چیست.

این الگو کمک میکند تا شما از اهداف بزرگ و اصلی خود منحرف نشوید و بتوانید در مسیر درست گام بردارید.

گام دوم : الزامات قانونی برای شروع یک تجارت