پاشنه آشیل کسب و کار

پاشنه آشیل کسب و کار

پاشنه آشیل کسب و کار

پاشنه آشیل کسب و کار 1536 1024 drrjblog

پاشنه آشیل کسب و کار

پاشنه آشیل کسب و کار همانطور که می دانید یک ضرب المثل قدیمی است که از سپاهیان یونان به جای مانده است. در کسب و کار هر یک از ما نیز پاشنه آشیل یا نقطه ضعفی وجود دارد که رقبای ما و یا مشتریان نباید نسبت به آن شناختی داشته باشند.

ولی بسیار مهم است که ما نسبت به این موضوع شناخت صحیح داشته باشیم و بخوبی در راه رفع آن و پوشش نقاط ضعف کوشا باشیم.

اکثر شرکت ها و یا بهتر بگوییم مدیران همیشه سعی بر آن دارند که قوت های خود را توسعه بخشیده و از کنار نقاط ضعف به راحتی می گذرند.

هنگامی که بحث نقطه ضعف در کسب و کار می شود باید توجه داشت که پاشنه آشیل کسب و کار ما ممکن است در قسمت های مختلفی از سیستم وجود داشته باشد که اگر به راحتی از کنار آن بگذریم آثار هزینه ایی سنگینی در بر دارد.

مشکلات سازمانی(پرسنل)

در برخی سیستم ها پاشنه آشیل در قسمت پرسنل است. گاهی یک یا چند کارمند که وظایف خود را به خوبی انجام نمیدهند می توانند علاوه بر ایجاد مشکل در روند وظایف شخصی خودشان این مسئله را در مورد دیگران نیز بوجود بیاورند اگر کار آن ها در مراحلی مرتبط به دیگر پرسنل نیز باشد.

باید توجه داشته باشیم که کارمند و یا نیروی انسانی در صورت عدم توجه مدیریت و ناتوانی عمدی و یا سهوی در سیستم میتواند باعث گردد تا هزینه های سیستم به شکل چشم گیری افزایش یابد.

به همین دلیل است که ما به بسیاری از مدیران در هنگام پذیرش نیروها میگوییم که به غیر از سواد و آگاهی تجربیات و تخصص ها را نیز ملاک قرار دهند.

مشکلات سازمانی (مواد اولیه)

گاهی پاشنه آشیل یا نقطه ضعف ما در کسب و کارمان در تامین مواد اولیه است و برای جلوگیری از این مسئله و جلوگیری از خطر احتمالی رکود در کسب و کارمان حتما بایستی به این موضوع توجه داشته باشیم و با برنامه ریزی در سیستم انبار داری این مسئله را تحت کنترل خود در آوریم .

وجود مواد اولیه با نرخ معین نتنها میتواند مبارزه قیمتی شما را با رقبا کنترل نماید، از وجود نگرانی در ذهن مشتریان برای کالاها و یا خدمات شما نیز جلوگیری مینماید.

پاشنه آشیل کسب و کار

پاشنه آشیل کسب و کار

مشکلات سازمانی (مدیریت)

در بعضی موارد عیوب سیستم در چرخه های بالاتر یعنی مدیریتی نمایان می شود. و مدیر نمیتواند به خوبی نسبت به مدیریت بخش های گوناگون و سازگاری آن ها با یکدیگر برنامه ریزی داشته باشد و این امر نظم تمامی سیستم را برهم خواهد زذ.

برخی مدیران حتی نمیتوانند وظایف و تعهدات پرسنلی را بخوبی کنترل نموده و در بین بخش های مختلف سازمان وظایف را بخوبی تعریف نمایند، این مسئله در بسیاری موارد باعث بروز مشکلات و مخصوصا بلاتکلیفی پرسنل میشود و نتیجه آن کارهای نیمه تمام و سیستم ناتوان خواهد بود.

پاشنه آشیل در ارتباطات و ثبت اطلاعات

به روز نمودن بسیاری از قسمت های سیستم قطعا باعث افزایش کارآیی ها و پتانسیل کاری مجموعه میگردد، اما یکی از بخش های مهم در این موضوع CRM است که بسیاری از شرکت ها نسبت به آن بی توجه هستند.

بد نیست بدانید امروز با توجه به سرعت اطلاعات و نیاز مشتریان به پیگیری ها و خدمات اگر شما ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی خود را با یک سیستم جامع مدریت و کنترل ننمایید نتنها در پیگیری سفارشات مجموعه و ارائه خدمات مناسب به مشتریان دچار مشکل میگردید، هزینه های بسیاری را نیز برای تهیه بانک های اطلاعاتی و خبری و همچنین پیاده سازی چنین سیستمی متقبل خواهید شد.

پاشنه آشیل کسب و کار

پاشنه آشیل کسب و کار

پس مدیریت ارتباطات و CRM خود را از همان روزهای ابتدایی کسب و کارتان مورد بررسی قرار دهید و از آن بخوبی و درستی استفاده نمایید.

برای رفع چنین مشکلاتی بایستی حتما پلان مناسبی برای کسب و کار خود را داشته باشیم تا هر ماه به بررسی روند فعالیت خود بپردازیم این بررسی ها و چکاپ های دوره ایی باعث می گردد تا خط مش و روند فعالیتی مجموعه به خوبی مورد بررسی قرار گیرد تا در موافع ضروری برای رفع نقاط ضعف اقدام لازم تدارک دیده شود.

توجه داشته باشید که مشکلات یا پاشنه آشیل کسب و کار شما مواردی هستند که میتوانند در صورت عدم توجه توسط رقبا به عنوان یک امتیاز استفاده و باعث گردند تا شما در چشم مخاطبین و مشتریانتان کوچک گردید.

اما در همین موارد برخی مواقع مشکلات مردم و یا رقبا نیز باعث میگردد تا شما پیشرفت چشم گیری داشته و از همین مشکلات بعنوان یک برگ برنده در کسب و کارتان استفاده نمایید و اساسا مشکلات و چالشهای مردم است که ساختار ایده های نوین را شکل داده و موجب ترقی و پیشرفت برخی کسب و کارها میشود.

حتی کسب و کارهای جدید را شکل میدهد و این موضوع مستلزم نگاهی نوین و جدید به مسائل اجتماعی دارد.

بطور مثال در جامعه ما همیشه مشکل سرویس سریع و کم هزینه تاکسی وجود داشته و با بررسی نواقص مربوط به آن کسب و کاری به نام اسنپ و یا تپ سی راه اندازی شده است.

خدماتی که دقیقا بر اساس نیاز مشتریان و پاشنه آشیل شرکت های تاکسیرانی شکل گرفته و توانسته است به سرعت رشد نماید. این مسئله نشان دهنده آن است که اگر مشکلات و پیشرفت سازمانی خود را مورد بررسی قرار ندهیم چه آسیب های جدی ممکن است بر ما وارد آید.

همچنین با توجه به آسیب های مشاغل متعدد متوجه این مسئله باشیم که چکارهایی را میتوانیم انجام و یا خلق نماییم.

حتما کلیه مسائل مربوط به کار خود را مکتوب نمایید تا در مواقع ضروری بتوانید پاشنه آشیل را پیدا کرده و تصمیم مناسبی نسبت به آن اتخاذ نمایید.

همه چیز حتی خودتان را مورد بررسی قرار دهید و نسبت به حرکت های فردی خود نیز گاهی فکر کنید تا مبادا نقطه ضعف در خود شما باشد.