چگونه سخنرانی انگیزشی عالی بنویسیم

سخنرانی انگیزشی | اعتماد به نفس

چگونه سخنرانی انگیزشی عالی بنویسیم

چگونه سخنرانی انگیزشی عالی بنویسیم 1536 1024 drrjblog

چگونه سخنرانی انگیزشی عالی بنویسیم

یاد بگیرید که چگونه یک سخنرانی انگیزشی بنویسید تا بتوانید به دیگران در ایجاد تغییرات مثبت کمک کنید.

در یک مرحله، به احتمال زیاد مجبور خواهید بود سخنرانی کنید. ممکن است برای تجارت باشد یا ممکن است برای مدرسه یا دانشگاه باشد. اما شما نمی خواهید هر سخنرانی داشته باشید. شما می‌خواهید سخنرانی‌ای داشته باشید که شنوندگان شما را به خاطر بسپارند – سخنرانی‌ای که آنها را تشویق می‌کند تا اقدام کنند.

به عبارت دیگر، شما باید بدانید که چگونه یک سخنرانی را به یاد ماندنی کنید.

در این آموزش نحوه تهیه یک سخنرانی انگیزشی را توضیح می دهیم. ما بحث خواهیم کرد که چه چیزی یک سخنرانی انگیزشی خوب را ایجاد می کند. شما یاد خواهید گرفت که چگونه سخنرانی های الهام بخش بنویسید. ما همچنین برخی از ابزارهایی را که می‌توانید برای مؤثرتر کردن سخنرانی خود استفاده کنید، بررسی خواهیم کرد. و در نهایت، نکاتی را در مورد نحوه ارائه یک سخنرانی انگیزشی ارائه خواهیم داد.

۱. چگونه یک سخنرانی تجاری انگیزشی برنامه ریزی کنیم

شما نمی توانید فقط به نوشتن سخنرانی خود بپرید. یک سخنرانی انگیزشی عالی نیاز به برنامه ریزی دارد. در اینجا مراحل برنامه ریزی وجود دارد که باید درک کنید :

مرحله ۱. مخاطبان خود را بشناسید :

اگر واقعاً می‌خواهید سخنرانی‌تان به شنوندگانتان انگیزه دهد، باید بدانید شنوندگان شما چه کسانی هستند. مردم بر اساس علایق و پیشینه خود به پیام ها پاسخ متفاوتی می دهند.

همچنین، درک مخاطبان خود این است که چگونه متوجه می شوید به چه چیزی علاقه دارند تا بتوانید آن علایق را جذب کنید. این جذابیت مستقیم به علایق شنونده است که به آنها انگیزه می دهد.

اگر دانشجو هستید، احتمالاً در این زمینه شروع خوبی دارید. این احتمال وجود دارد که شنوندگان شما سایر دانشجویان کلاس شما باشند. حتی ممکن است برخی از آنها را شخصاً بشناسید. اما شما هنوز در این زمینه کار دارید. آنچه می توانید در مورد مدل رفتاری کلاس خود بیاموزید. در اینجا چند سوال برای تحقیق وجود دارد :

 • اکثر دانشجویان تمام وقت هستند یا پاره وقت؟
 • محدوده سنی دانشجویان کلاس چقدر است؟
 • آیا آنها مدت زیادی در دانشگاه بوده اند؟
 • بیشتر دانشجویان کلاس در چه رشته ای هستند؟
 • علایق آنها چیست؟

اگر یک سخنرانی تجاری دارید، ممکن است مخاطبان خود را شخصاً نشناسید. اما شما هنوز هم می توانید کمی تحقیق کنید تا کمی در مورد آنها بیابید.

بسته به اینکه کسب و کار شما برای مصرف کنندگان یا سایر مشاغل بازاریابی می کند، احتمالاً مخاطبان شما از مصرف کنندگان (عمومی) یا نمایندگان مشاغل تشکیل می شوند. در هر صورت، در اینجا چند سوال برای تحقیق وجود دارد :

 • اگر اعضای حضار نماینده مشاغل هستند، وظیفه شغلی آنها چیست؟
 • اگر شنوندگان شما نماینده شرکت‌ها هستند، صنعت و تجارت آن شرکت‌ها چیست؟
 • نگرانی آنها چیست؟
 • محدوده سنی مخاطبان چقدر است؟
 • آیا اعضای مخاطب، مشتریان فعلی، مشتریان بالقوه، یا ترکیبی هستند؟

اگر می‌خواهید سخنرانی تجاری خود را در یک مکان عمومی مانند کنفرانس ارائه دهید، از سازمان‌دهندگان کنفرانس بخواهید که اطلاعات دقیقی درباره شرکت‌کنندگان در کنفرانس به شما ارائه دهند . اگر قرار است سخنرانی خود را در یک مکان خصوصی انجام دهید، مثلاً دفتر یک مشتری، قبل از رفتن، آنچه را که می توانید درباره شرکت یاد بگیرید.

صرف نظر از اینکه مخاطبان شما دانشجو، مصرف‌کننده یا کسب‌وکار هستند – حتماً تفاوت‌های فرهنگی را در نظر بگیرید.

مرحله ۲. موضوع خود را بشناسید

ممکن است فکر کنید که از قبل موضوع خود را می‌دانید، اما اگر می‌خواهید یک سخنرانی به یاد ماندنی بنویسید، دانش عمومی درباره موضوع خود کافی نیست. به دنبال جنبه هایی از موضوع باشید که مستقیماً بر مخاطبان شما تأثیر می گذارد. در صورت امکان، به جای تعمیم، جزئیات خاص را ارائه دهید.

به عنوان مثال، بگویید ” ۷۵٪ از مشتریان ما در سال اول پول پس انداز می کنند ” به جای ” اکثر مشتریان ما پول پس انداز می کنند. ” 

فراموش نکنید که سوالات یا نگرانی هایی که ممکن است شنوندگان شما داشته باشند را پیش بینی کنید. تحقیق کنید و جواب را پیدا کنید. برای رسیدگی به رایج‌ترین نگرانی‌ها در طول سخنرانی خود برنامه‌ریزی کنید، اما اگر بعد از آن از شما پرسیده شد، سؤالات دیگر را به خاطر بسپارید.

سخنرانی انگیزشی عالی | پاورپوینت

چگونه سخنرانی انگیزشی عالی بنویسیم

 

همچنین داشتن نمودارها و اینفوگرافیک ها برای نشان دادن و پشتیبانی از اطلاعات شما کمک می کند .

مرحله ۳. چشم انداز داشته باشید

بدانید که می خواهید مخاطبان پس از شنیدن سخنرانی انگیزشی خود چه کاری انجام دهند و بر اساس آن سخنرانی خود را برنامه ریزی کنید. کل سخنرانی شما باید بر روی سوق دادن مخاطبان به سمتی متمرکز شود که می‌خواهید.

توضیح دهید که چرا موضوع سخنرانی شما برای مخاطبان مهم است. توضیح دهید که چگونه گام های بعدی آنها می تواند تفاوت ایجاد کند. اما صادق باش به یاد داشته باشید، مخاطبان شما به موضوع شما اهمیت نمی دهند (یا اقدامی انجام نمی دهند) مگر اینکه شما اهمیت دهید. و آنها می توانند بگویند که آیا برای شما مهم است یا خیر. شما نمی توانید به مخاطب انگیزه دهید که به موضوعی که شما به آن اهمیت نمی دهید اهمیت دهد.

در پایان سخنرانی خود از شنوندگان خود بخواهید قدم بعدی را بردارند. باز هم مشخص باشید. اگر می‌خواهید مخاطبانتان کار خاصی را انجام دهند، به آن‌ها بگویید که آن عمل چیست و نحوه انجام آن را توضیح دهید. اگر می‌خواهید آن‌ها خریدی انجام دهند، اطلاعاتی (مانند URL، شماره تلفن یا مکان) را ارائه کنید که به آنها امکان می‌دهد آن خرید را انجام دهند.

۲. چگونه یک سخنرانی الهام بخش بنویسیم

اکنون که برنامه ریزی هایی انجام داده اید، آماده هستید تا شروع به نوشتن سخنرانی انگیزشی خود کنید. در اینجا نحوه نوشتن آن آمده است:

مرحله ۱. از یک طرح کلی استفاده کنید

یک طرح کلی به شما کمک می کند تا هنگام نوشتن سخنرانی انگیزشی خود منظم بمانید. طرح کلی شما باید ابتدا، میانه و پایان داشته باشد.

با نوشتن مقدمه و پایان سخنرانی خود شروع کنید. بسیاری از سخنرانی‌نویسان انجام این کار را در مرحله طرح کلی ساده‌ترین کار می‌دانند. مقدمه از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا باید توجه مخاطب را در آن به خود جلب کنید.

در اینجا یک آموزش خوب در مورد چگونگی ایجاد یک مقدمه قدرتمند و نتیجه گیری قوی برای سخنرانی خود آورده شده است : 

هنگامی که مقدمه و نتیجه سخنرانی انگیزشی خود را نوشتید، آماده هستید تا نکات اصلی (یا وسط) را به طرح کلی خود اضافه کنید.

مرحله ۲. متمرکز بمانید

در نکات اصلی سخنرانی خود توضیح دهید که چرا موضوع برای مخاطبان مهم است. در اینجا چند روش رایج برای نشان دادن اهمیت موضوع شما وجود دارد :

 • توسل به احساسات مخاطب یا احساس عدالت.
 • نشان دهید که چقدر چیزها می توانند متفاوت باشند.
 • توضیح دهید که چگونه می توان یک (یا چند) از مشکلات شنوندگان را حل کرد.

همانطور که نکات اصلی را به طرح خود اضافه می کنید، تعداد نقاطی را که می خواهید پوشش دهید به سه نقطه (یا حداکثر چهار) محدود کنید. نکات بسیار زیاد باعث می شود ارائه شما طولانی شود و حتی ممکن است شنونده شما را گیج کند.

همانطور که نقاط را کم می کنید، سعی کنید نقاط را از نظر اهمیت از مهم ترین به کم اهمیت ترین رتبه بندی کنید. در طول این رتبه بندی دیدگاه خود را در ذهن داشته باشید. نقاطی را که به دیدگاه یا هدف شما از سخنرانی مربوط می شود، رتبه بندی کنید. سایر نقاط باید در رتبه پایین تری قرار گیرند.

اگر بیش از چهار نقطه اصلی در پیش‌نویس طرح کلی خود دارید، پایین‌ترین نقاط رتبه‌بندی را حذف کنید و روی نقاط بالاتر و مرتبط‌تر تمرکز کنید.

مرحله ۳. اهل گفتگو باشید

وقتی طرح کلی شما کامل شد، آماده نوشتن سخنرانی خود هستید.

همانطور که سخنرانی خود را می نویسید، لحن مکالمه ای را اتخاذ کنید. مستقیماً شنوندگان خود را مورد خطاب قرار دهید. نشان دهید که هر نقطه چگونه با مخاطبان شما ارتباط دارد.

برای اینکه دوستانه تر تلقی شوید، از زبان رسمی اجتناب کنید و از جملات کوتاه استفاده کنید. هدف این است که گفتار خود را طوری بنویسید که به طور طبیعی جریان داشته باشد و به راحتی قابل درک باشد.

در حالت ایده آل، سخنرانی شما باید به نظر برسد که در حال صحبت با یک دوست هستید. از عبارات مبهم، قانونی، و سایر الگوهای گفتاری که پیروی از آنها دشوار است اجتناب کنید. اگر می خواهید سخنرانی را به زبانی انجام دهید که برای شما بومی نیست، ممکن است لازم باشد از یک سخنران بومی برای کمک به شما در این زمینه استفاده کنید.

مرحله ۴. یک داستان الهام بخش بگویید

برخی از الهام بخش ترین سخنرانی ها شامل داستان های الهام بخش است. داستان‌ها می‌توانند دیدگاه شما را برای مخاطبانتان به روشی ملموس نشان دهند.

اما واقعی باش مخاطبان می توانند یک داستان ساختگی را ببینند. مطالعات موردی مثبت و مثال های الهام بخش می توانند کاملا انگیزشی باشند. بنابراین، اگر آنها را دارید، ایده خوبی است که این موارد را نیز وارد کنید.

اگر می توانید نقل قول هایی دریافت کنید که از نکات سخنرانی شما پشتیبانی می کند، از آنها نیز استفاده کنید. مخاطبان عاشق شنیدن تجربیات افراد واقعی هستند. حتی بهتر از آن، ویدیوهای کوتاه (یک یا دو دقیقه) را ضبط و پخش کنید که در آن مشتریان یا دیگران تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

۳. چگونه با الگوها و تصاویر یک سخنرانی را به یاد ماندنی کنیم

اکنون که یک سخنرانی به یاد ماندنی نوشتید، زمان آن رسیده است که کل ارائه را با هم جمع کنید. شما این کار را با آوردن سخنرانی انگیزشی خود به یک ابزار ارائه و ترکیب گرافیک و سایر رسانه ها انجام خواهید داد. این مراحل را دنبال کنید:

مرحله ۱. یک ابزار ارائه را انتخاب کنید

ابزار ارائه ای که برای ارائه خود استفاده می کنید مهم است. استفاده از برخی ابزارها نسبت به بقیه آسان تر است. و همه ابزارهای ارائه در همه مکان ها در دسترس نیستند. اطمینان حاصل کنید که مکانی که در آن سخنرانی انگیزشی خود را برگزار می کنید، از ابزار ارائه ای که قصد استفاده از آن را دارید پشتیبانی می کند. اگر مطمئن نیستید، بپرسید.

اگر لازم است از یک ابزار ارائه خاصی استفاده کنید – برای مثال، اگر دانش آموز یا دانشجو هستید – تصمیم گیری در مورد اینکه از چه ابزاری استفاده کنید آسان است. اما اگر می توانید از هر ابزار ارائه ای که دوست دارید استفاده کنید، ممکن است تعجب کنید که کدام یک را انتخاب کنید. انتخاب های زیادی وجود دارد. این سه مورد از محبوب ترین ابزارهای ارائه را با هم مقایسه  کنید:

قالب های آماده و لایه باز پاورپوینت، کی نوت و گوگل اسلاید

مرحله ۲. از الگوها استفاده کنید

هنگامی که ابزار ارائه خود را انتخاب کردید، زمان آن فرا رسیده است که به نحوه ظاهر ارائه خود فکر کنید. شما می خواهید آن را چشم نواز، اما حرفه ای باشد. طراحی نامرتب و غیرحرفه‌ای توجه شما را از پیام شما منحرف می‌کند. از موارد زیر اجتناب کنید:

 • استفاده از فونت های بسیار زیاد
 • استفاده بیش از حد نوشته در یک اسلاید
 • رنگ بندی های بسیار زیاد و تنوع فونت در اسلاید

البته، شما می توانید الگوی ارائه خود را برای سخنرانی انگیزشی خود طراحی کنید. اما این می تواند ساعت ها طول بکشد – به خصوص اگر شما یک طراح حرفه ای نیستید. به همین منظور پیشنهاد ما استفاده از قالب های آماده دکتر آر.جی است.

سخنرانی انگیزشی عالی | پاورپوینت

چگونه سخنرانی انگیزشی عالی بنویسیم

مرحله ۳. تصاویر مناسب را انتخاب کنید

یک ارائه خوب همچنین باید شامل عکس‌ها، نمودارها و اینفوهای جذاب باشد تا از نکاتی که گفته می‌شود حمایت کند. تصاویر قدرتمند می توانند احساسات را برانگیزند و تخیل شنوندگان شما را جذب کنند. آنها می توانند نقش زیادی در یک سخنرانی انگیزشی موثر ایفا کنند.

با این حال، تصاویری که در ارائه خود استفاده می کنید باید حرفه ای باشند تا موثر باشند. نمودارهای درهم و برهم یا تصاویر با فوکوس ضعیف تأثیر بدی بر جای می گذارند و اثربخشی شما را از بین می برند. اطمینان حاصل کنید که تصاویری که به ارائه خود اضافه می کنید کیفیت بالایی دارند.

۴. چگونه برای ارائه سخنرانی انگیزشی خود آماده شوید

هنگامی که قرار دادن سخنرانی خود را در ابزار ارائه خود به پایان رساندید، ممکن است فکر کنید که آماده ارائه آن هستی، اما اشتبه است. مراحل زیر را برای آماده سازی نهایی برای سخنرانی انگیزشی خود دنبال کنید :

مرحله ۱. بررسی و تجدید نظر

چه دانشجو باشید و چه نماینده یک تجارت، اشتباهات در سخنرانی الهام بخش شما را بد جلوه می دهد. ارائه خود را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ خطایی در آن وجود ندارد. در اینجا برخی از اشتباهات رایج سخنرانان وجود دارد :

 • این اشتباه مانند بریدن یک تصویر گرافیکی از لبه یک صفحه یا کلماتی است که از لبه یک اسلاید جاری می شوند.
 • خطاهای واقعی، مانند نسبت دادن اشتباه نقل قول یا اشتباهات تایپی که آمار را نادرست می کند.
 • اشتباهات املایی و دستوری و سایر اشتباهات املایی.

پس از یک بررسی دقیق، قبل از ارائه سخنرانی الهام بخش، اشتباهاتی را که پیدا کردید برطرف کنید.

مرحله ۲. تمرین کنید

وقتی مطمئن شدید که اسلایدهای ارائه شما بدون خطا هستند، وقت آن است که سخنرانی خود را تمرین کنید. هر چه بیشتر تمرین کنید، با آن راحت تر خواهید بود.

تمرین نیز مهم است، زیرا می تواند به شما کمک کند تا در مورد مدت زمان ارائه خود قضاوت کنید. تمرین همچنین می تواند به شما کمک کند تا گام صحیح را به دست آورید. بعد از اینکه چندین بار سخنرانی خود را تمرین کردید، ممکن است تصمیم بگیرید که چند اصلاح جزئی در سخنرانی الهام بخش خود ایجاد کنید تا بیان آن برای شما آسان تر باشد.