موکاپ

موکاپ یا ماکاپ

موکاپ

موکاپ 1536 1024 drrjblog

موکاپ

موکاپ یا ماکاپ تفاوت چندانی ندارد، در اصل اینها همان قالب های گرافیکی با کیفیت هستند که طراحان میتوانند از آنها برای ارائه طرح اولیه به مشتریان و تحلیل طرح از آنها استفاده نمایند.

در اصل موکاپ یک فضای عکاسی شده است که میتوان آن را با تصاویر حقیقی و یا سه بعدی ایجاد نمود و طرح مورد نظر را در آن پیاده سازی کرد. این قالب های گرافیکی محدودیت نداشته و در هر زمینه ای از طراحی و تبلیغات و سازه های تبلیغاتی گرفته تا دکوراسیون داخلی و ماشین و هواپیما موجود هستند.

اما مهمترین نکته در مورد موکاپ ها آنالیز طرح است که موجب میشود تا شما پیش از چاپ و یا اجرا بتوانید تحلیل دقیقی نسبت به کار خود داشته باشید.

بطور مثال شما یک لوگو برای یک مجموعه طراحی میکنید و میخواهید بدانید که طرح شما پس از اجرا بر روی مهر شرکت، تابلو ورودی و یا سربرگ به چه شکل خواهد بود و آیا میتوان ارتباط مناسب و برداشت درستی از طرح داشت یا خیر ؟

برای چنین کاری میتوانید از انواع مدل های موکاپ لوگو استفاده نمایید. در اصطلاح و در بیشتر جستجوها در فضای آنلاین بخصوص گوگل ما اصطلاح موکاپ را دیده ایم اما در واقعیت با کلمه آن را ماکاپ نوشت که ترجمه فارسی آن پیکر نما میباشد.

رابط کاربری و ماکاپ

موکاپ در واقع یک رابط کاربری است که باعث میشود تا شما بجای ارائه یک طرح گرافیکی ساده و بی روح، فایل خود را در قالب یک رابط کاربری به مخاطب نمایش دهید تا او هم بتواند ارتباط بهتری با طرح شما پس از چاپ برقرار نماید.

یک موکاپ با کیفیت در گذشته بیشتر به عنوان یک رابط کاربری مورد استفاده قرار میگرفت، اما امروزه موکاپ ها گاهی مراحل چاپ را هم حذف میکنند. شما در فضای دیجیتال مارکتبگ و بخصوص برای تولید محتوا در فضای شبکه های اجتماعی و اینستاگرام نیازمند معرفی هستید.

این معرفی میتواند برای محصول و یا نمونه طرح های شما باشد و موکاپ کمک میکند تا بصورت متنوع و با کیفیت چنین کاری را انجام دهید.

موکاپ | دانلود موکاپ

فروشگاه موکاپ

اولین ماکاپ ها یا قالب های تصویری

پیش تر از ماکاپ در معماری استفاده میشد و مهندسان ساختمان و طراحان معماری از ماکت های سه بعدی برای معرفی طرح های بزرگ استفاده میکردند. ارائه یک طرح واقع گرایانه از نمای ساختمان و حتی ساختار درونی سازه باعث میگردد تا مخاطب ذهنیت کامل تر و بهتری نسبت به اجرای نهایی داشته باشد.

حتی امروز هم در پروژه های بزرگ ماکت نهایی یا همان ماکاپ ساخته شده و در معرض دید عموم قرار میگیرد تا آنها بتوانند برداشت بهتری نسبت به مراحل اجرایی و نتیجه کار داشته باشند و در علم طراحی این موضوع به گونه ای احترام به حقوق مشتریان است.

ضمن آنکه وقتی مشتری ذهنیت درستی در برابر طراحی شما نداشته باشد علاوه بر آنکه نمیتواند برداشت درستی نسبت به طرح داشته باشد، فرآیند اجرایی و یا هنری شما را نیز دچار اختلال میکند.

شما میخواهید تا به هر طریقی او را نسبت به ایده و دیدگاه خودتان توجیه و تشویق نمایید، اما به دلیل آنکه او نمیتواند با خطوط ارتباط مناسبی بر قرار نماید ممکن است مرتبا طرح شما را مورد تغییر و تحول نماید.

به همین دلیل در صنعت معماری ماکاپ ها مورد استفاده قرار گرفته اند تا با مقیاس دقیقی نسبت به طرح واقعی شما و مشتری را از نظر ایده و سطح آگاهی به یک نقطه مشترک برسانند. این موضوع امتیاز دیگری هم دارد و آن هم موارد رفع خطا است.

اعمال نظر افراد در خصوص موضوعی که نمیتوانند نسبت به آن درک و تصور ذهنی درستی داشته باشند آسیب میباشد، اما وقتی افراد بتوانند برداشت های درست و دقیقی داشته باشند ختی در صورت داشتن تخصص میتوانند ایده ها و نظرات کاربردی و مفیدی را ارائه نمایند.

اما حال با توجه به توسعه و کاربردی بودن موکاپ ها آنها در بسیاری از حوزه های طراحی ورود پیدا کرده اند، از معماری و دکوراسیون داخلی گرفته تا طراحی گرافیک، چاپ، طراحی وب، موبایل و کامپیوتر، صنایع تولیدی و گردشگری و صنایع دستی.

برای شناخت بهتر نسبت به موکاپ یا ماکاپ بایستی بدانیم چیست و چگونه استفاده میشود.

موکاپ چیست ؟

همانطور که پیش تر گفتیم موکاپ یعنی پیکرنما، یعنی نمایش آنچه طراح آن را ترسیم کرده در قالب واقع گرایانه و تا حد بسیار زیادی نزدیک به آنچه که پس از اجرا یا چاپ به وجود خواهد آمد. موکاپ وظیفه آن را دارد تا آنچه طراح در ذهن دارد را بصورت واقعی برای مخاطب و یا مشتری به نمایش بگذارد.

امروز موکاپ ها بیشتر بصورت قالب های گرافیکی و تصاویر واقع گرایانه وجود دارند و آنچه که طراحان بیشتر با آن سر و کار داردند در نرم افزار فتوشاپ قابل اجرا و نمایش است و بیشتر به لطف تصاویر هوشمند چنین است.

در واقع موکاپ ها بصورت تصاویر لایه باز گرافیکی و با فایل فتوشاپ آماده میشوند و شما تنها بایستی طرح مورد نظر خود را در آن بارگذاری نمایید.

امتیاز استفاده از موکاپ ها

اولین امتیاز در خصوص موکاپ ها بررسی طرح از نظر ابعاد، زاویه بندی ها و رنگ بندی است. شما با ارائه طرح در قالب موکاپ میتوانید بهتر آن را دیده و نسبت به تیره، روشن و یا تغییر رنگ آن تصمیم گیری داشته باشید.

دومین نکته کمک به مشتری در برقراری ارتباط با طرح است. او گناهی ندارد و همچون یک طراح نمیتواند تصویر ذهنی نسبت به طرح نهایی داشته باشد، به همین دلیل ممکن است نتواند دیدگاه خود را بخوبی به شما منتقل نماید و یا بترسد چنین کاری را انجام دهد.

ضمن آنکه ذهنیت دقیق نسبت به طرح کمک میکند تا او تغییرات کمتری را در طرح اعمال نماید. بیشتر طراحان مشکل اصلی خود با مشتری را در تغییراتی میدانند که مشتری بر روی طرح میدهد، اما آنها این نکته را نمیدانند که عدم ایجاد رابط کاربری مناسب دلیل این مشکل است.

امتیاز موکاپ آن است که چنین مشکلی را رفع و سطح نقاط مشترک ذهنی طراح گرافیک و مشتری را بالا برده ئ اعمال تغییرات در طرح را به حداقل ممکن میرساند.

نکته دیگر افزایش طرح های خروجی گرفته شده خواهد بود. شما برای تولید محتوا در شبکه های اجتماعی نیازمند تعداد بالایی تصویر هستید و عکاسی آنها میتواند برای شما هزینه های سنگینی را در پی داشته باشد.

اما طراحی موکاپ این موضوع را برای شما بسیار آسان کرده و تعداد تصاویر شما را با کمترین هزینه افزایش داده و شما را در تولید محتوای با کیفیت یاری میکند.

انواع موکاپ یا ماکاپ

موکاپ محصولات چاپی : بسیاری از طراحان گرافیک میتوانند برای جلب توجه مشتری و به دلیل آنکه تجسم ذهنی او را به واقعیت افزایش دهند نمونه محصول همچون کارت ویزیت، سربرگ، لوگو، پوستر تبیلغاتی و یا کاتالوگ را بصورت چاپ دیجیتال آماده و به او نشان دهند.

این موضوع با مشکلاتی همچون زمان چاپ، تفاوت رنگ چاپ دیجیتال و افست و اختلاف متریال روبرو میشود، اما راهکار سریعتری هم وجود دارد، استفاده از موکاپ که میتواند با تنظیمات دقیق نوری و با توجه به نوع کار یک ذهنیت بسیار نزدیک را ایجاد نماید.

موکاپ ست اداری

موکاپ ست اداری

موکاپ در کوتاهترین زمان آماده میشود و در تمامی قالب ها از جمله موکاپ کارت ویزیت، موکاپ ست اداری، موکاپ جعبه، موکاپ کارت دعوت و کارت پستال و غیره وجود دارد.

موکاپ لباس : طراحی لباس یک امر زمان بر است و مهمترین نکته در خصوص آن اطمینان از جذاب بودن خروجی کار است، البته لباس جزو مواردی است که باید حتما پیش از تولید نمونه دوخت آن انجام گردد، اما در خصوص طرح آن میتوان با موکاپ کنترل طراحی را سریعتر کرد.

تنوع در طرح و رنگ و کیفیت طرح بسیار مهم است و اگر شما درباره طرح لباس ازدیگران نظر خواهی داشته باشید، به دلیل عدم وجود تصور ذهنی ممکن است بسیاری آن را رد کنند، اما به کمک موکاپ لباس میتوان انواع تیشرت، شلوار، هودی و غیره را طراحی و در مدل های دختر، پسر و کودک تست کرد.

این موضوع حتی به شما کمک میکند تا از نظر ابعاد طرح و موقعیت قرار گرفتن آن روی لباس شما بتوانید یک طرح جامع و زیبا را بدست آورید. اکنون در سایت دکتر آر.جی مجموعه کاملی از انواع موکاپ لباس با قابلیت انتخاب رنگ لباس و طرح آن موجود است.

موکاپ لباس هودی Set Hodie

موکاپ لباس هودی دخترانه

موکاپ لوگو : یکی از پر طرف دارترین انواع ماکاپ، مربوط به طراحی لوگو است، چرا که بسیاری از طراحان مجبور هستند تا قبل از رسیدن به طرح نهایی تغییرات زیادی را بدلیل عدم همفکری و همراهی مشتری در آن ایجاد نمایند.

همانطور که پیش تر هم گفته شد، مشتری تصویر ذهنی درستی به طرح ندارد و از آنجایی که میخواهد برای مدت ها طرح خود را مورد استفاده قرار دهد، همیشه وسواس خاصی به لوگو نشان میدهد و طراح هم نمیتواند او را متقاعد نماید که طرح خوب است.

اما موکاپ لوگو کمک میکند تا چنین برداشتی سریعا در ذهن او نقش بسته و بتواند از طرح خود در جایگاهی همچون ست اداری، لیبل ها، تابلوها، مهر و غیر نگاهی واقع گرایانه را داشته باشد.

موکاپ لوگو چرم و پارچه

موکاپ لوگو (نشان تجاری)

موکاپ خودرو و … : بسیاری از شرکت های …