۹ نکته طلایی تولید محتوا

9 نکته طلایی تولید محتوا

۹ نکته طلایی تولید محتوا

۹ نکته طلایی تولید محتوا 1536 1024 drrjblog

۹ نکته طلایی تولید محتوا

ترکیب های زیادی در دنیا وجود دارند که مردم به آنها علاقمند هستند، مثل خوردن کیک با بستنی و یا چیپس با ماست. در دنیای بیزینس هم بازاریابی و تولید محتوا ترکیب های جدایی ناپذیر هستند، به همین دلیل ۹ نکته طلایی تولید محتوا برای شما آماده شده است.

جالب است بدانید که ۹۱ درصد از متخصصان تجارت و کسب و کار از بازاریابی محتوا در استراتژی کسب و کار خود استفاده میکنند.

البته این موضوع به معنای آن نیست که تمام محتوای تولید شده درجه یک و با کیفیت است. اما نکته مهم اینجاست که چگونه میتوان به یک تولید کننده محتوای موفق تبدیل شد؟ یعنی فردی که در بازار به دنبال او میگردند.

همه چیز قبل از آنکه دست به کیبورد کامپیوتر بزنید آغاز میشود.

خالق محتوا کیست :

یک خالق محتوا مطالب سرگرم کننده یا آموزشی تولید می کند که مطابق علایق و چالش های مخاطب هدف باشد. محتوائی که او تولید می کند می تواند اشکال مختلفی از جمله پست های وبلاگ ، فیلم ها ، کتابهای الکترونیکی ، عکس ها و اینفوگرافیک ها را به خود اختصاص دهد. امروز ، مشاغل سازندگان محتوا را به کار می گیرند تا مخاطبین را به سمت برند و تجارت خود جذب کنند.

فرقی ندارد که شما کارمند یک شرکت باشید و یا خود به تنهایی تولید محتوا را انجام دهید. راهکارهایی وجود دارد که توجه به آنها و فراگیری آنها میتواند شما را به یک تولیدکننده محتوای حرفه ای تبدیل کند.

۹ نکته طلایی تولید محتوا

چگونه به یک خالق محتوا تبدیل شویم

 1. هر روز اخبار مربوط به صنعت خود را بخوانید.
 2. به طور منظم بنویسید.
 3. مخاطبان صنعت خود را بررسی کنید و درباره کسب و کارتان بخوانید.
 4. صدای خود را تنظیم کنید.
 5. درباره محتوای دیگران نظر دهید.
 6. شاخص های عملکرد خود را بشناسید.
 7. شبکه سازی کنید.
 8. راه حل ارائه دهید ، نه فقط تفسیر.
 9. همه چیز را زیر سؤال ببرید.
9 نکته طلایی تولید محتوا

۹ نکته طلایی تولید محتوا

۱- هر روز اخبار کسب و کار خود را بخوانید

ایجاد یک محتوای عالی که مخاطبین را با شما همراه کند مستلزم آن است که بدانند در صنعت شما چه اتفاقاتی در حال وقوع است.

شما بایستی انعکاسی از اخبار مربوط به کسب و کارتان باشید و این موضوع میتواند نظر مخاطب را به سمت شما هدایت کند. اخبار میتواند شامل مدیران ارشد در بخش دولتی و اتفاقات ارزی و پولی باشد، تا اطلاعاتی مربوط به نوآوری های بخش علمی و تکنولوژی و یا حتی مربوط به خود شما و اتفاقات پیرامون شما که جذاب است.

شما با این اخبار قرار است طرز فکر افراد را مدیریت و شکل دهید. برای این منظور در سایت خود بخش اخبار و یا RSS  در نظر بگیرید و یا در شبکه های اجتماعی قالب پست های خبری خاصی داشته باشید.

دسترسی به قالب های ویدئویی خبری آماده از اینجا

۲- به طور منظم بنویسید :

نوشتن اهمیت بالایی در تولید محتوا دارد و بایستی برای شما یک عادت شود. تولیدکنندگان حرفه ای محتوا به خوبی میدانند که دوری از نوشتن یعنی فاصله گرفتن از تولید محتوا.

نوشتن ابزاری برای برون ریزی محتوای ذهنی شما است. شما همیشه نسبت به دانش خود آگاهی ندارید و داده ها در مغز شما همیشه بیدار و در دسترس نیستند. نوشتن موجب میشود شما به داده های ذهنی خود دسترسی پیدا کرده و در هنگام نوشتن به ایده های جدیدی دست پیدا کنید و این ایده ها حتی خواهند توانست تا کسب و کار شما را به سطح بالاتری هدایت کنند.

تولید کنندگان محتوا این نکته را به خوبی میدانند که نوشتن ایده های جدیدی را به آنها الهام خواهد کرد که خود به خود ادامه راه را برای آنها تسهیل میکند.

من یک راهکار عالی برای آنهایی دارم که دست به نوشتن خوبی ندارند و یا مدت زیادی است که از آن فاصله گرفته اند. لازم نیست هر روز مقاله بنویسید ابتدا از نوت برداری شروع کنید.

در حین خوردن قهوه هستید و یا با دوستان خود خوش گذرانی میکنید، نکته ای به ذهنتان میرسد و کافی است آن را یادداشت کنید. یا با یکی از همکاران و مشتریان خود صحبت میکنید، کافیست تا نکات مهم در صحبت های خود را مکتوب کنید.

تا اینجا شما به موضوع نوشته های خود رسیده اید. اکنون بایستی روزی ۱۵ دقیقه وقت گذاشته و برای هر موضوع مطلبی بنویسید. شاید در این ۱۵ دقیقه مطلب شما کامل نشود اما میتوانید هر روز برای تکمیل کردن آن وقت بگذارید.

۳- مخاطبان صنعت خود را بررسی و درباره کسب و کارتان بخوانید :

یک تولید محتوای موفق زمانی رخ میدهد که شما نیازهای مخاطبین خود را شناخته و درمان گر آنها باشید. لازم نیست تمام راهکارها را در اختیار آنها بگذارید، اما همیشه در حال پرسش و پاسخ باشید تا بدانید اشخاصی که با شما و حرفه شما ارتباط برقرار میکنند عموما بر اساس چه نیازهایی است و چگونه شما میتوانید به آنها کمک کنید.

برای آنکه بتوان شما را یک تولیدکننده محتوای حرفه ای دانست شما باید بدانید برای چه کسی در حال تولید مطلب و راهکار درمانی هستید.

مخاطب شما ویژگی هایی دارد که باید بخوبی آن را بدانید :

 • سن وسال
 • جنسیت
 • محل زندگی
 • شرایط خانوادگی
 • موقعیت شغلی
 • شرایط درآمدی

۴- صدای خود را تنظیم کنید :

شما تنها فردی نیستید که در حال تولید محتوا هستید، در واقع تمام رقبای تجاری شما اکنون دست بکار شده اند و در سایت ها، شبکه های اجتماعی و هر فضایی که کشف میکنند به دنبال مخاطب هستند و برای او محتوا تولید میکنند.

در واقع همه در مسیر نمایش راه درمان هستند و به مخاطبین خود میگویند که چکاری بهتر است. اکنون شما برای رقابت میتوانید وارد فاز جدیدی شوید، مثلا محتوای خود را تبلیغ کنید و یا از سبک های متنوع محتوایی استفاده نمایید. اما فراموش نباید کرد که دیر یا زود دیگر رقیبان هم به همین سمت حرکت کرده و شروع به تبیلغ میکنند.

راه حل : آنچه شما میتوانید در محتوای خود داشته باشید که دیگران هرگز نخواهند داشت، صدای محتوای شما است.

نکته : مخاطبین شما برای درمان روی محتوای شما کلیک میکنند اما به خاطر شخصیت شما به سمت شما باز میگردند.

هنگامی که میگویم صدای محتوای خود را تنظیم کنید در اصل اشاره به شخصیت شما دارم. شاید افراد زیادی درباره گوشی موبایل مطلب مینویسند، اما شما نظر شخصی خود را درباره آن گوشی خواهید داشت و یا آنکه شما هستید که میتوانید با قیاس های خاص خود مخاطب را درگیر مطلب نموده و بخوبی راهنمایی کنید.

بعد دیگر آوای تولید محتوای شما سبک گفتاری، گرافیکی و حتی فن بیان شما است. حتی زبان بدنتان میتواند برای مخاطب جذاب و تاثیرگذار باشد.

9 نکته طلایی تولید محتوا

تولید محتوا

خلاقیت، عشق و دانش شما در کنار یکدیگر آوایی را تولید میکنند که هیچ کس قادر نخواهد بود آن را از شما گرفته و یا تقلید کند.

۵- درباره محتوای دیگران نظر دهید

امروز یکی از بزرگترین کمبودها در بین تولید کنندگان محتوا مشارکت آنها است. در واقع کمتر کسی را پیدا خواهید کرد که محتوایی در ردیف خود از طرف همکاران را به اشتراک بگذارد.

در واقع شما میتوانید محتوای شخص دیگری را برداشته و اصلاح یا به روز نمایید و آن را در پیج خود به اشتراک بگذارید.

همانطور که در بخش اول گفته شد اشتراک محتوای خبری یکی از این سیستم ها است. حتی اشتراک دیدگاه به عنوان یک متخصص در محتوای دیگر افراد میتواند به شدت برای ساخت چهره مورد اعتماد از شما تاثیرگذار باشد.

گای کاوازاکی یک نویسنده پر فروش در نیویورک تایمز میگوید : شما باید خود را در جایگاه یک متخصص قراردهید و در تخصص خود با دیگران به تعامل بپردازید.

یکی از شیوه های تاثیرگذار در اشتراک محتوا و اینکه محتوای شما بیشتر دیده شود ایجاد تعامل با شبکه های دیگر است. وقتی شما با دیگران به تعامل و اشتراک محتوا میپردازید این موضوع برای آنها تشویقی و باعث دیده شدن شما میشود و شما نیز میتوانید چنین کاری را تکرار کنید.

حتی برای آنکه دیگران محتوای شما را به اشتراک بگذارند میتوانید از جایزه و طرح های تشویقی استفاده کنید.

برای داشتن قالب های اینستاگرامی فوق العاده اینجا کلید کنید

۶- شاخص های عملکرد خود را بشناسید

اینترنت یک فضای بزرگ و بی پایان است، طبیعتا شما هر محتوایی را که در آن قرار دهید توسط مخاطبان دیده خواهد شد. در سال ۲۰۱۸ حدود ۶۱ درصد از متخصصان بازاریابی اعلام داشتند که مشاهده هدفمند محتوای آنها، چالش اصلیشان است.

در واقع به دلیل انتشار محتوای آنلاین شما صد درصد ترافیک مفیدی را جذب نخواهید کرد و به همین منظور شما بایستی شاخص های معینی را داشته باشید.

پس وظیفه شما بهینه سازی محتوا براساس شاخص معین است تا بتوانید محتوای خود را بر همان اساس سامان بخشید. شما چهار شاخصه مهم در اختیار خواهید داشت :

 • ترافیک شبکه های اجتماعی : تعداد بازدیدی که در هر پست شما شکل خواهد گرفت.
 • ترافیک مستقیم : افرادی که مستقیما با نوشتن URL شما به سایت شما مراجعه میکنند.
 • ترافیک ارگانیک : افرادی که از طریق موتور های جستجو به کلمات کلیدی شما میرسند.
 • موارد ارسالی : اطلاعاتی که شما با دادن یک هدیه از مخاطبین سایت دریافت میکنید.

اگر میخواهید یک جذب هدفمند و موفق داشته باشید در تمام موارد فوق بایستی اهداف و برنامه های مشخصی را در نظر داشته باشید و بتوانید از داده های موجود سیستم بازاریابی خود را هدایت کنید.

شاخص های معینی که در برنامه های فوق دریافت میکنید همان KPI هستند که میتواند برنامه های تولید محتوای شما را جهت بخشند.

۷- شبکه سازی کنید :

اگر با افرادی که در زمینه تولید محتوا موفق هستند هم صحبت شوید، متوجه خواهید شد که آنها تنها اشتیاق برای اینکار ندارند و اهداف بزرگتری آنها را همراهی میکند.

هدف اصلی آنها ایجاد یک موج فکری است. در واقع بالاترین لذت در زمینه تولید محتوا آن است که شما بدانید افرادی از طرز فکری شما پیروی میکنند.

این روش تولید خط فکری عامل موفقیت تولیدکنندگان محتوا است. آنها میدانند که دانسته های آنها کافی نیست و میتوانند از دیگران نیز بیاموزند و این اتفاق در یک خط فکری رخ خواهد داد.

شبکه سازی دقیقا این اتفاق را رقم میزند. افراد با شما در مسیر حرکتی قرار میگیرند، به شما ایده میدهند و شما به کمک اید های جدید و مخاطبان همراه حرکت میکنید.

نکته مهم : ایجاد یک شبکه اجتماعی به معنی شبکه سازی نیست.

خط فکری شما بایستی انعکاسی در مسیر زندگی، روند فعالیت های تجاری و همراهی در تمام ابعاد باشد. همراهان شما در هر جایی مثل سایت، توییتر، لینکدین و اینستاگرام بخشی از صدای شما خواهند بود.

9 نکته طلایی تولید محتوا

۹ نکته طلایی تولید محتوا

البته ایجاد یک شبکه میتواند برای افراد درون گرا ترسناک باشد، پس به جای قدم های بزرگ میتوانید این فعالیت را در واحد های کوچک تر مثل همکاران، دوستان و حتی فامیل آغاز نمایید.

۸- راه حل ارائه نمایید، نه فقط تفسیر

شما در ابتدای مسیر بازاریابی محتوا هستید و ممکن است بیشتر از خودتان بگویید. در بیشتر موارد نیز درباره تحلیل خود از بازار سخن میگویید، اما این موضوع کافی نیست.

مردم علاقه ای به شنیدن درد و دل های شما نخواهند داشت و در اصل باید آگاه شوند که صحبت ها و محتوای شما چه نیازی را  در آنها برطرف خواهد کرد.

شما بایستی به همراهان خود راهکار هدیه دهید و آنها را با چالش هایی که در زمینه تخصص شما است آشنا نمایید.

وظیفه شما ایجاد شناخت مناسب نسبت به بازار است و افزایش اعتماد در بین مخاطبین، شما بایستی برداشت ها و مشاهدات خود از بازار را بگونه ای به آنها ارائه نمایید که در تصمیم گیری درست بتوانند از آن استفاده نمایند.

۹- همه چیز را زیر سوال ببرید :

یکی از ویژگی های تولید کنندگان محتوای موفق استفاده از دانش و تخصصشان در کنار اتفاقاتی است که در بازار در حال وقوع است. این ترکیب آنها را به یک ستاره در تولید محتوا تبدیل میکند.

لورن دوهیل مدیر بازاریابی گوگل میگوید : شما باید کنجکاو باشید تا مشکلاتی را که ارزش حل کردن دارند شناسایی نمایید و برای آنها درمان ارائه دهید. راه حل های جدید هستند که میتوانند شما را در تولید محتوا روی رادار قرار دهند.

اتفاقاتی که در بازار شما رخ میدهد و یا راهکارهای قبلی که وجود داشته را با یک چرا درگیر نمایید و باعث شوید تا حجمی از افکار و سخنان به راه افتد. انتقادات شدت گرفته و ترافیک به سمت شما هدایت خواهد شد.

نکته مهم : نقد متفکرانه باعث ایجاد یک محتوای عالی میشود.

بالاترین فشار در بخش تولید محتوا هدایت افکاری است که شما با ایجاد یک خط فکری ایجاد مینمایید اما این موضوع بایستی بخشی از استراتژی بازاریابی شما باشد، زیرا مخاطبین شما را برای ایجاد برخی محتواهای جدی و با ارزش مورد هدف قرار داده اند.